Kredi notum kaç olmalı? Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim? Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı? Bu yazımda bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun kaç olması gerektiğine dair ayrıntılı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Kredi skoru veya kredi notu hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz gibi kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız.

Kredi notumu kim belirliyor? Bankalar nasıl bunu direkt görebiliyor?

Kredi notu ülkemizde bulunan dokuz finans kuruluşu bankanın ortak çalışması ile hayata geçirilen Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafınca kurulmuş ve işletilmektedir. Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kayıtlar Findeks kuruluşu tarafından ihtiyaç sahiplerine Findeks Takipçi adı altında kredi skorları ve kredi notlarının satışı ve bilgilendirmesi yapılabilmektedir.

Yurdumuzda bulunan bütün bankalar (KKB) Kredi Kayıt Bürosu’na tüm müşteri ve kullanıcı bilgilerini aktarır. Bu gönderilmiş olan verilerin belirli algoritmalardan geçerek değerlendirilmesi sonucunda 0 ile 1900 puan arasında yer alan kredi notu ortalaması oluşmaktadır. Bazı durumlarda ziyaretçilerimiz bizlere ”kredi notum sıfır olarak gözüküyor” şeklinde sorular yöneltmektedir. Bilmelisiniz ki bankalarda avans hesap veya kredi kartı ve kredi çalışmanız hiç olmamış ise kredi notunuz sıfır olarak gözükecektir.

Kredi notu nasıl belirlenir?

Son günlerde reklamlarda anında kredi, ne kolay kredi gibi kampanyaları görmüşsünüzdür. Akıllı cep telefonlarınız ile kısa sürede kredi başvurunuzu yaparak red veya onay alabiliyorsunuz. İşte bunun sebebi bankalar KKB tarafından belirlenen notları hızlı bir şekilde sorgulayarak sizin kredi skorunuza göre başvurunuza onay veriyor veya olumsuz olarak değerlendirerek cep telefonunuza SMS olarak cevap gönderebiliyor. Burada belirlenen ana kriter notunuzu iyi mi yoksa kötü mü olduğudur.

Bankalar için asıl sorun olan kredi başvuruları 1.250 kredi notu ortalaması olan az riskli gruplardır. Bu gruptakilerin kredi başvurularını bankalara direkt olarak yapmalarında fayda vardır. Çünkü sistem sizin az da olsa kredi alma şansınızı belki otomatik hesaplama ve belirlenen kriterlerden dolayı red edebilir. Bu durumda sizin karşılaşmak istemediğiniz bir durum olacaktır.

Sonuç olarak kredi notu kişilerin bankalara olan toplam borcuna karşılık gelir ve giderleri karşılaştırarak hesaplanmaktadır.

Kredi çekebilmek için kredi notum kaç olmalı?

Başlığımızda da belirttiğimiz gibi “Kredi notum kaç olmalı?” sorusunun cevabı ise öncelikle söylemek gerekirse sizin geliriniz ve başvuru yapmış olduğunuz bankaya göre değişiklik gösterebilecektir. Fakat size net bir şekilde eğer kredi notunuz 1450 üzerinde ise bu konuyu çok fazla düşünmenize gerek olmadığını söyleyebiliriz. 1450 kredi notu ve üzerine bankalar hiç bir zorluk çıkarmadan sorunsuz bir şekilde kredi temin etmektedir.

Ancak kredi notunuz 1000 puan altında ise işte burada biraz düşünmenizde fayda var çünkü bankalar bu puanın altındaki kredi başvurularını riskli grupta gördüğünden direkt olarak red etmektedir.

Kredi Notu 700, 800 ve 900 puan diliminde bulunanlar kredi çekebilir mi? Kredi notum kaç olmalı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notu 700, 800, 900 ve 1000 puan olan kişilere kredi çıkması oldukça zordur. Fakat bu imkansız değildir. Bu tarz puanlara sahip olan kişilerin direk bankaların şubelerine giderek müşteri temsilcileri ile kredi başvurusu yapması daha sağlıklıdır. 1200 puan ve üzeri puana sahip kişilerin kredi alması daha kolaydır.

kredi notu tablosu
kredi notu tablosu

Müşteri temsilcisi kredi notunuzu görerek sizin kredi alabilmeniz için, gerekli uyarıları ve yönlendirmeleri yapacağından yüz yüze görüşerek başvuru yapmanız lehinizedir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar ve kampanyalar sürekli yapılmaktadır. Bu kampanyaları takip ederek ilk fırsatta kredi çekebilirler.

Başka bir çözüm ise 1000 kredi puanı olan kişiler bankalara ev veya taşıtlarını teminat gösterebilir yada kredi notu yüksek bir kefil ile bu sorunun üstesinden gelebilirler. Dipnot olarak bulacağınız kefil devlet memuru olması sizi bir tık daha üste taşıyacaktır.

Kredi onayı esnasında kredi notu haricindeki kriterler nelerdir? Kredi notum kaç olmalı

Kredi notu kredi derecelendirme için önemli bir veridir, ancak tek kriter değildir. Bir banka, kredi notu yüksek olan bir kişi için kredi talebinin negatif olduğunu düşünebilir veya düşük sicile sahip müşteriler yaşadıkları geçmiş konuyu ve durumu iyi açıklayabilirler ise, o zaman kredi kullanma şansı yakalayabilir. Kredi notu dışında bankanın neleri değerlendirdiğine bir inceleyelim.

Diğer bankalara olan borçlar ve aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarı

Çoğu banka, bireylerin her ay ödeyebilecekleri maksimum kredi tutarını, kişinin gelirlerini değerlendirirken aylık gelirlerinin yarısını olarak belirler. Örneğin, bir kişinin aylık gelirinin 4.000 TL olduğunu varsayalım. Bu kişinin çoğu bankada 2.000 TL aylık maksimum kredi ödeyebileceği düşünülmektedir. Yani burada kredi puanı yanı sıra aylık gelir de oldukça önemli bir faktördür.

İş bilgileriniz kamu veya özel sektör, Ne kadar süredir aynı iş yerindesiniz?

Bir memur veya özel sektör çalışanı olmak, bankanın kredi değerlendirmesini olumlu yönde etkiler. Temel olarak, bu fark, memurların görevden alınmasının zor olması ve gelirin daha düzenli olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bankalar, düzensiz krediler açısından düzenli geliri olan kişilerin daha az riskli olduğuna inanmaktadır.

Ayrıca, özel sektör çalışanlarının çalıştıkları kurumların yapısını araştırırlar. Şirketin kapalı / iflas edip etmediğini veya maaş ödeyip ödeyemediğini kontrol ederek kredi skoru yanında ek değerlendirme yapmaktadır.

# Bkz: Kredi Sicili Nedir? Kredi Notunun Bozulması Ne Demek?