Faizler ne zaman düşer? Banka kredi faiz oranları ne zaman düşer? Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, emekliler için kredi adına ne derseniz diyin. Merkez Bankasının politika faizinin 425 baz puan indirilmesi kararının ardından vatandaşlar gözü bankalara dikti.

Bankalar faiz oranlarını ne zaman güncelleyecek? Faizler ne zaman düşer? Banka kredi faiz oranlarında ne zaman düşüş yaşanacak? Tüm merak edilen soruların cevaplarını yazımın devamında bulabileceksiniz. Kredi ve türevleriyle yakından ilgilendiğimden dolayı bende faiz oranlarının indirilmesini bekliyorum.

Merkez Bankasının faiz oranlarına ilişkin basın duyurusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Merkez Bankası Faiz Oranları Basın Bildirisi

Bankalar faizi düşürecek mi? Faiz indirimi yapacak mı?

Merkez bankasının faiz oranlarını düşüreceğini açıklamasının ardından herkes bankalar faizi düşürecek mi? diye sormaya başladı. Merkez bankasının faiz oranları ile yaptığı açıklama ayrıntılı olmadığından dolayı bazı insanlar anlamakta güçlük çekti.

Evet bankalar faiz indirimi yapacak. Merkez bankasının açıklamasından sonra tüm bankalar kredi faizlerinde indirime gidecek.

29.07.2019 tarihi itibariyle şuanda Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı %1.80 olarak güncelliğini korumaktadır. Merkez bankasının açıklamasından sonra bu oranda düşüş yaşanacak.

Faizler ne zaman düşer? Taşıt ve ihtiyaç kredileri ne kadar düşecek?

Faizler ne zaman düşer? Taşıt ve ihtiyaç kredileri ne kadar düşüş yaşayacak? Açıklanan kararın ardından tüm herkes bankalardaki kredi faiz oranının düşmesini bekliyor. Kredi faiz oranlarının düşmesinin ardından piyasanın canlanacağı bekleniyor.

# Bkz: En Değerli Para Birimi Sıralaması | 2019’un En Yüksek Para Birimleri

Bankalar 29.07.2019 tarihi itibariyle hafta içi veya pazartesi gününe kadar kredi faiz oranlarını güncelleyebilir. Bankadan edinilen bilgiye göre 1 hafta içerisinde kredi faiz oranlarının düşeceği bildirildi.

Kredi faiz oranları düştüğünde ne olacak? Taşıt ve ihtiyaç kredileri ne kadar düşecek?

Banka kredi faiz oranları düştüğünde şuan %1.80 olan ihtiyaç kredisinin %1.45 veya %1.65 civarında olması bekleniyor.

ihtiyac kredisi faiz oranlari ne kadar olacak
ihtiyac kredisi faiz oranlari ne kadar olacak

Bankalardaki faiz oranlarının güncellenmesiyle birlikte emlak ve otomotiv piyasasında canlılık yaşanması bekleniyor.

Banka çalışanlarıyla yaptığım görüşmede güncel kredi faiz oranlarının 1 hafta içerisinde yayınlanacağı belirtiliyor.

%1.80 faiz oranı ile kredi çekerseniz ne olur?

Mesela şuan %1.80 faiz oranı ile 36 ay vadeli, 30.000 TL ihtiyaç kredisi çekmeye kalksanız aylık ödemeniz 1.207,44 TL olur. Geri ödeyeceğiniz toplam tutarda 43.452 TL olur.

Yani 3 yıl içerisinde 13.452 TL faiz ödemiş olursunuz.

%1.45 faiz oranı ile kredi çekerseniz ne olur?

Eğer faiz oranları %1.45 oranında gerilerse 36 ay vadeli, 30.000 TL ihtiyaç kredisi çektiğiniz zaman aylık ödemeniz 1.076 TL olur. Geri ödeyeceğiniz toplam tutarda 38.736 TL olur.

Yani 3 yıl içerisinde 8.736 TL faiz ödemiş olursunuz.

Faiz oranlarının düşmesini beklemeniz sizin için çok karlı ve yararlı olacaktır.