En değerli para birimi sıralaması, piyasanın ve ekonominin değişkenliğine göre değişim gösterebilmektedir. En değerli para birimi denilince aklınıza hemen dolar veya euro gelebilir. Bu yazıyı okuduğunuzda ne kadar yanıldığınızı anlayacaksınız.

Küresel ekonomilerde yaşanan en ufak bir gelişme, değişiklik ve olay, döviz kurlarına direkt yansımaktadır. Döviz kuru, bir ülke para biriminin, başka bir ülkenin para birimine karşı değerini ifade etmektedir. Ülkemizde Amerikan dolarının Türk lirasına karşı değerini gösteren Dolar/TL kuru ve Euro’nun Türk lirasına karşı değerini gösteren Euro/TL kurları takip edilmektedir.

En değerli para birimi sıralaması değişken olabilir

Para birimleri, ait oldukları ülkelerin ekonomik durumunu direkt yansıtırlar. Faizlerde, enflasyonda ve hatta işsizlik oranlarında yaşanan bir değişiklik bile para biriminin değerine etki eder. Ülkemizde olduğu gibi terör olayları ve siyasi belirsizlikler de para biriminin değeri üzerinde değişikliğe neden olmaktadır. Tüm bunların yanında doğal afetler ve ülkelerin birbiri ile ilişkileri de para birimlerini etkilemektedir.

Dünyanın en güçlü para birimi, Amerikan dolarıdır. Ayrıca Amerikan ekonomisi de dünyanın en büyük ekonomisi olarak bilinmektedir. Bunu anlamanın en kolay yanı ise Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) para politikası ile ilgili olarak yaptığı bir açıklama sonucunda piyasalarda bir hareketlenme yaşanmaktadır. Döviz konusu yalnızca yatırımcıları değil, tüm tüketicileri ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle ekonomi haberleri hakkında bilgi edinmekten de kaçınmayız.

Şimdi ise sizlerle dünyanın en pahalı dövizlerini paylaşmak istiyoruz. Bir not olarak; para birimlerini, Amerikan doları karşısındaki güncel değerleri (yazının yayınlandığı an) ile paylaşacağımızı bilmenizi isteriz.

2019’un en yüksek para birimleri

Küresel ekonomideki dalgalı süreç birçok ülkenin para birimlerinin değerini hiç olmadığı kadar etkiliyor. Dünyanın en değerli para birimlerini inceleyen B2Press’in araştırmasına göre, ilk sırada Kuveyt dinarı son sırada ise İran riyali yer alırken, Türk Lirası 193 ülke arasında 38’inci sırada bulunuyor.

  1. Kuveyt dinarı: 19,37 TL
  2. Bahreyn dinarı: 15,62 TL
  3. Umman riyali: 15,31 TL
  4. Ürdün dinarı: 8,32 TL
  5. İngiliz sterlini: 7,61 TL
  6. Cayman Adaları doları: 7,04 TL
  7. Euro: 6,57 TL
  8. Amerikan doları: 5,90 TL
  9. Küba pezosu: 5,90 TL
  10. İsviçre frangı: 5,77 TL