Borsadan para kazanmak için bilmeniz gereken hususlar vardır. Bunları kesinlikle bilmeniz gerekir.

Borsadan para kazanmak için tavsiye arayan kişilere verilecek en büyük ipucu her şeyden önce bilgi ve deneyim kazanmak gerektiğidir. Günümüzde borsa bilgisi ve deneyimi kazanmak son derece kolaydır.

İnternet üzerinden yapacağınız doğru sorgular ile hemen her sorunuza cevap bulabilirsiniz. Aynı zamanda eğitim kuruluşları ve aracı kurumlar tarafından verilen eğitimlere de internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başarılı bir borsacı olabilmek için düzenli bir okuma alışkanlığınız olmalıdır. Birçok ünlü yatırımcı, bir borsacının düzenli olarak günlük okuma alışkanlığının olması konusundan bahseder. Sürekli okuyarak borsa hakkında bir şeyle öğrenmek kesinlikle ufkunuzu genişletecek ve fiyatlara bambaşka bir gözle bakmaya başlayacaksınız.

Deneyim kazanmak için de, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapılan demo hesapları kullanabilirsiniz. Demo hesaplarda, borsa ile ilgili iyi bir deneyim kazanmak mümkündür ve işlemleriniz için yatırım stratejileri geliştirebilirsiniz.

Borsadan para kazanma teriminin anlamı nedir? Nasıl para kazanılıyor?

Borsada işlem yapmak ve para kazanmak istiyorsanız, her şeyden önce borsanın temelini kavramanız gerekiyor. Borsanın temel işleyiş ve para kazanma mantığını aynı olarak nitelendirebiliriz. Yatırımcılar düşük fiyattan alım yapıp, fiyatlar yükseldiğinde satarak para kazanırlar. Borsada bu şekilde yükselir ve düşer. En temel borsa mantığı budur. Elbette bu düşüş ve yükselişleri önceden görebilmek de sizin bilginiz ve deneyiminizle gelişecektir.

Sürekli piyasaları gözlemlemek, ilgilendiğiniz yatırım aracı ile ilgili sürekli araştırma yapmak, gelişmeleri takip etmek, fiyat grafiklerini analiz etmek geleceği ön görebilmeniz için gereklidir. Tüm bunları yaptığınız ve borsanın temelini de tam anlamıyla sindirebildiğiniz sürece borsadan para kazanmak için ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız.

Borsadan para kazanmak nasıl olur?

Borsada yatırım yapmaya başlamak için öncelikle resmi bir yatırımcı olmalısınız. Bunun için yasal bir şekilde borsa için aracılık hizmeti veren banka veya aracı kurumlarla iletişime geçmelisiniz.

Bu aşamada aracı kurumların şartlarını, güvenilirliklerini, komisyon oranlarını ve işlem ücretlerini öğrenmelisiniz. Buna göre seçiminizi yapmalısınız. Daha sonra yatırım hesabınızı açtırmalı ve işlem yapmak istediğiniz parayı yatırmalısınız.

Yatırım hesabı açtırma, başlangıç işleminin en kolay aşamasıdır. İşlemlere başlayabilmek için piyasa hareketlerini bir süre izlemeli, hangi hisselere yatırım yapacağınızı belirlemeli ve bir portföy oluşturmalısınız. Ancak bu şekilde borsaya doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Evet, borsa gerçekten para kazandırıyor. Ama bu süreç, birçok zorlukla doludur. Belli bir sabrı, deneyimi, bilgiyi ve stratejiyi gerektiren bir süreçten geçilmelidir.

# Bkz: 2019 Yılının En iyi Yatırım Aracı Hangileridir? En iyi Yatırım Neye Yapılır?

Piyasalarda neler olup bitiyor anbean takip ederek, gerekli analizleri yaparak, beklentinize uygun stratejiyi belirleyerek ve doğru zamanda işleme girerek borsada para kazanabilirsiniz.

Yani “ben hisse senedi alıp para kazanacağım” diyerek değil; “A hissesini, şu zamanda, bu seviyeden, X miktarda alacağım ve o seviyeye geldiğinde satacağım,” diyerek başarılı olabilirsiniz.

Borsaya ne kadar yatırmam gerekir?

En çok merak edilen konulardan birisi de kaç parayla borsaya girmek gerektiğidir. Aslına bakarsanız böyle bir miktar bulunmamaktadır.

Yani borsaya girmek için ister 100 liranız ister 50 bin liranız olsun, fark etmez. Hele ki yatırdığınız paranın miktarına göre kazanıp kaybetme diye bir durum söz konusu olamaz.

Borsaya 1 adet hisse senedi fiyatı ve aracı kuruma ödeyeceğiniz komisyon kadar para ile giriş yapabilirsiniz. Zaten önemli olan konu; ne kadar parayla girdiğiniz değil, kendinize iyi bir yol belirleyerek istikrarlı bir şekilde hareket edebilmenizdir.

Borsadan para kazanmak helal mi? günah mı?

Borsada işlem yaparken yaptığımız işlemin caiz olup olmadığına ve hisse senedi alışverişinde bulunurken yaptığımız ticaretin caiz olup olmadığına aşağıda yer alan konu başlıklarına dikkat ederek karar verebiliriz:

  • Direkt olarak faiz ile işlerini yürüten ve müşterilerinin işlemlerini de faize bağlı olarak gerçekleştiren şirketlerin hisse senetlerini almak kesinlikle haramdır. Bankalar, bankerlik ve tefecilik kuruluşları gibi kuruluşların hisselerini almak veya borsada bu kuruluşlar üzerinden işlem yapmak kesinlikle dinen caiz değildir ve haramdır.
  • İslam’ın yasakladığı, dinen uygun olmayan, dinen haram olarak kabul edilen ürünlerin üretimi, ticareti ile uğraşan şirketlerin hisse senetlerini almak kesinlikle haramdır. Alkol, uyuşturucu, domuz eti gibi ürünleri üreten, ticaretini yapan kuruluşlara borsada işlem yapmak kesinlikle caiz değildir ve haramdır.
  • Dinen ticaretinin yapılması helal olan ürünleri üreten fakat üretimden gelen geliri faiz ile işleme sokan ve bu nedenle elde edilen kar ile faizden elde edilen geliri birbirine karışan ve toplam gelirinin yarısı bu şekilde olan şirketlerin hisse senetleri ile işlem yapmak caiz değildir ve haramdır.
  • Borsada işlem yapılan şirket veya alımını yaptığınız hisse senedinin dinen uygun olan faaliyetlerde bulunması fakat şirketin sahiplerinin dinen haram olan faaliyetlerle de iç içe olması durumunda borsada yaptığınız işlemler kesinlikle caiz değildir ve haramdır. Dinen “günahta yardımlaşma” anlamına gelir ve Kuran-ı Kerim’de yasaklanmıştır.

Borsadan helal para kazanılır mı?

  • Net olarak yasaklanmamak ile birlikte Yahudi ve Hristiyanların hakim olduğu şirketler ile ilgili olarak borsada işlem yapmanız uygun değildir. Fıkıh kitaplarında açıkça komünist, mason ve ateistlerin hakimiyetinde bulunan şirketlerden hisse senedi almanın ve bu şirketlere borsada işlem yapmanın caiz olmadığı belirtilmektedir.
  • Borsada yapılan işlemin, alınan hisse senedinin varlığın tümüne oranının bilinmesi gerekmektedir. Yaptığınız işlemin miktarı açıkça belli olmalıdır.
  • Borsada işlem yaptığınız kuruluşun, hisse senedini aldığınız şirketin bir ürün üretmesi gerekmektedir. Üretmediği bir ürün üzerinden yalnızca para alışverişi ve kredi-faiz işlemleri yapan bir kuruluş olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu işlemler dinen caiz değil ve haramdır.
  • Dinimizce  helal olarak belirtilen fakat dini kurallara uygun olarak faaliyet göstermeyen bir fabrikanın hisse senetlerine sahip birinden borcunuzu tahsil etmek için bu kişinin sahip olduğu hisse senetlerini almak dinen caizdir. Fakat bu hisselerin kısa süre içerisinde elden çıkarılması ve uygunsuzluğa ortak olunmaması veya bu uygunsuzluktan kar elde edilmemesi gerekmektedir.
  • Müslümanlar tarafından yönetilen, dinen haram olan faaliyetlerden uzak duran ve ve satışı halinde şeffaf bir şekilde şirket varlığını açıklayan ve her bir senede düşen hisseyi açıkça belirten, ortaklıktan vazgeçmek isteyen kimselere kolaylıkla bu hakkı tanıyan şirketlerin hisse senetlerini almak ve borsada bu şirketlere işlem yapmak kesinlikle dinen caizdir. Ve bu Müslüman yöneticiler İslami ve helal sermaye için oldukça değerlidir. Çünkü Müslüman olsun olmasın pek çok kimseyi faizden uzak tutmak ve doğru iş yapmak çok önemlidir. Bu şekilde faizin egemenliği zayıflayabilir hatta ortadan kalkabilir.

Borsadan para kazanmak için bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Kesinlikle ve kesinlikle bilgi sahibi olmadan riskli iş yapmayın.