Altın yatırımı nedir? En karlı altın yatırımı hangisidir? Yatırım için hangi altın alınmalı? Hangi altın daha çok kazandırır? Altına yatırım yapılır mı? Altın yatırımı için uygun zaman mı? gibi altın ile alakalı aklınıza gelebilecek tüm sorulara net cevaplar bulabileceksiniz.

Altın yatırımı yapmak son zamanlarda popüler olmaya başladı. Özellikle uzun vadede güzel bir yatırım olarak düşünebilir. Lakin bunu ne şekilde yapmak istediğiniz veya yapacağınız önemlidir.

Şöyle ki; altını gram, çeyrek cinsinden alıp yatırım yapabilirsiniz veya bankalar aracılığıyla da yatırım yapabilirsiniz. Bu yazımda size hangisinin daha karlı olduğunu aktarıyorum. Avantajları ve dezavantajlarıyla yazının devamında farklı konularda tecrübe edinebileceksiniz.

Altın yatırımı nedir?

Metaller arasında altın yüzyıllardır insanlığın tercihi olmuş. Demir paslanıyor, bakır yeşeriyor, gümüş kararıyor. Bakır dışında, grimsi renkte olmayan tek metal altın. Işıltısı nedeniyle altının hep büyüleyici, mistik bir tarafı olduğuna inanılmış. Yunan mitolojisindeki ‘altın post’, zenginliği ve iktidarı temsil edermiş.

İşin özeti birikiminizle düşük fiyattan alacağınız altının kar marşı güzel bir konuma geldiğinde satılmasına altın yatırımı diyebiliriz. Mesela gram altını 250 TL’den aldınız diyelim. Bu fiyat 5 ay sonra 300 TL’ye çıktığında aldığınız altını satmanız size kar ettirecektir.

Yatırım için hangi altın alınmalı? Hangi altın daha çok kazandırır?

Altın yatırımı yapmak isteyenler için en karlı seçenek gram altındır. Zira gram altın hem değerinde satılıyor hem de gram altında işçilik maliyeti bulunmuyor. Bununla birlikte, gram altın kuyumcularda 1, 2.5, 5, 10 ve 20 gram şeklinde satılabiliyor. Bu da hemen herkesin kendi bütçesine göre altın alıp yatırım yapabileceği anlamına geliyor.

Gram altınlar 22 ayar (995) ve 24 ayar (999.9) olarak satılabiliyor. Gram altınlardaki 995 ile 999 arasındaki fark da sıkça merak ediliyor. Altının en saf hali 24 ayardır. Bu ayardaki seviye düştükçe altın esnekliğini yitiriyor, yani daha dayanıklı bir hale geliyor.

# Bkz: 2019 Yılının En iyi Yatırım Aracı Hangileridir? En iyi Yatırım Neye Yapılır?

24 ayar altın çok esnek olduğu için ziynet altın ya da bilezik gibi takıların yapımında kullanılamıyor. Bu nedenle, takı üretimleri için saf altına farklı metaller karıştırılarak esneklik düşürülüyor ve dayanıklılık artırılıyor. Mesela bilezikler, çeyrek ya da yarım altın ve ata liralar 22 ayar olarak üretiliyor.

Gram altın almaya karar vermeniz halinde, altınlarınızı 22 ayar veya 24 ayar şeklinde almayı tercih edebilirsiniz. Bu ayarlara göre tercih ettiğiniz gram altının alış ve satış fiyatında küçük fiyat farklıkları olacaktır. Bu fark aldığınız gram altının ayarından kaynaklanmaktadır. Örneğin 24 ayar gram altın, altının en saf hali olduğundan, 22 ayar altına kıyasla daha değerli ve pahalı olacaktır.

Altına yatırım yapılır mı? Altın yatırımı karlı mıdır?

Uzmanlara göre Amerika henüz krizden çıkmadı, Avrupa Birliğinde durum belirsiz, doların yükselmesi beklentileri yüksek. Bu durumda altında beklenti, düşüş yönünde. Altın yatırımı uzun vadelidir. En az 2-3 yıl uzağı düşündüğünüz zaman yapılabilir. Paranın tamamıyla değil tabi. Alırken kazanın, kademeli alın ya hep ya hiç olmasın. Birikimleriniz arasında TL ve döviz ürünleri de olsun.

Özellikle yukarıda belirttiğim gibi işçilik maliyeti olan altınlardan uzak durmanızda fayda var. Sizin yatırımdaki amacınız her daim saf olmalıdır. İşçilik maliyeti işin içine girdiğinde bu sizin için karlı bir girişim olmayacaktır.

Bankalardan altın almak karlı mıdır?

Bankalardan altın hesabı açmak, gram altın almak oldukça karlı ve avantajlıdır. Peki, altın yatırımı konusunda bankaları bu kadar avantajlı yapan etmenler neler?

Fiziki olarak kuyumculardan gram altın almaya kıyasla bankalardan altın almanın en büyük avantajı güvenliktir. Zira fiziki altın alımı kaybolma ya da hırsızlık gibi durumlara karşı güvenli saklama gerektiriyor. Bankalar da bunu sizin yerinize yapıyor.

Bütün bunlarla beraber, kuyumculardan fiziki olarak alabileceğiniz en düşük gram altının belirli bir gram sınırı bulunuyor. Ancak bankalarda böyle bir sınırlama bulunmuyor. Örneğin bankalardan bütçenize göre 50 lira karşılığında da gram altın alabilirsiniz, 500 lira karşılığında da alım yapabilirsiniz.

Altın yatırımınızı gram altın şeklinde yapmayı düşünüyorsanız, bankaların avantajlı altın hesapları sizin için güvenli ve iyi bir alternatif olabilir. Bankaların çoğu, altın hesaplarından hesap işletim ücreti almamakla birlikte, altın birikimlerine faiz getirisi sunmak gibi çeşitli avantajlar da sağlıyor.