Niş site nedir? Niche ne demektir? Niche sektör nasıl bulunur? Herkesin merak ettiği bu kelimelerin ne anlama geldiğini, nasıl kullanabileceğinizi tek tek açıklıyorum. Sadece web site, blog alanında değil her sektörde önem arz eden niş kelimesini öğrenmenizde büyük fayda vardır. Niş kelimesinin ne anlama geldiğini öğrendikten sonra sizde bana hak vereceksiniz. Girdiğiniz sektörde başarılı olmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biridir.

Niş site nedir? Niche sektör nasıl bulunur? gibi sorulara tüm ayrıntılarıyla cevap bulacağınız bir rehber derledim. Niche kelime bulmak için neler yapmanız gerektiğini, hangi araçları kullanabileceğiniz hususunda gerekli sitelere resimli örnekleriyle yer veriyorum.

Niş site nedir? Niche ne demek?

Niş, rekabet oranı düşük olan, tıklama başı maliyeti (TBM) yüksek olan kelimeler üzerine açılan web siteler veya bloglar dizesini ifade eder. Sadece site veya blog sektöründe kullanılmaz. Her alanda niş pazarlama etkilidir ve kullanılmaktadır.

Bunu şu şekilde de tanımlayabiliriz. Büyük bir gölde küçük balık olacağına, küçük bir gölde büyük balık ol daha iyidir.

Burada anlatılmak istenen rekabet oranı düşük ama kazancı yüksek kelimeler, sektörler bulmaktır. Bu sadece blog veya siteler içinde geçerli değildir.

Mesela instagramdan satış yaparak para kazanmak istiyorsunuz diyelim. Bunun içinde bir ürün araştırması yapmanız gerekir. İşte bu ürün araştırmasını yaparken niş size büyük ölçüde yardımcı olur. Şöyle ki insanların ne aradığını araştırıp hangi kıyafet ve giysilerin çok fazla ilgi gördüğüne ulaşabilirsiniz.

Niche sektör nasıl bulunur? Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Niş site nedir?

Niche sektör bulmak için internette birçok araç mevcut. Bu araçlar içerisinde ücretli olanlarda ücretsiz olanlarda var. Size direk kendim kullandığım anahtar kelime analiz araçlarını göstereceğim. Resimli bir şekilde nasıl niş kelime araştırması yapacağınızı aktaracağım. Bu şekilde sizde kendinize niş sektör bulabileceksiniz.

Anahtar kelime araştırması yapmak aslında niş sektör bulmamızı sağlar. Anahtar kelime demek, odaklanacağımız sektörle alakalı bir kelime öbeğidir. Mesela ben internetten para kazanmak kelimesini aratarak niş bir sektöre giriş yapmış oldum. Bu kelimenin aranma hacmini, rekabet oranını ve tıklama başına verdiği ücreti analiz ettim.

Tıklama başına maliyet (TBM), reklamınız her tıklandığında kazanacağınız tutardır. Her reklamın TBM’si reklam veren tarafından belirlenir. Bazı reklam verenler, reklamını yaptıkları ürün veya hizmetin ne olduğuna bağlı olarak, tıklama başına diğerlerinden daha fazla ödeme yapmak isteyebilirler.

Niche sektör bulmak için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracını veya Neil Patel aracını kullanabilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı / Niche site sektör araştırması

Google Adwords Anhtar Kelime Planlayıcıyı kullanmak için gmail hesabınızın olması gerekir.

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/ adresine gidin. Sağ üst köşede bulunan ”Oturum Aç” ibaresine tıklayın.

google adwords anahtar kelime planlayici niş site nedir
google adwords anahtar kelime planlayıcı

Karşınıza çıkan sayfada ”Google Ads kullanımında deneyimli misiniz?” ibaresine tıklayın.

google adwords anahtar kelime planlayici kullanimi
google adwords anahtar kelime planlayıcı kullanımı

Karşınıza çıkan sayfada ”Kampanya olmadan bir hesap oluşturun” ibaresine tıklayın.

google ads anahtar kelime planlayici kullanimi
google ads anahtar kelime planlayıcı kullanımı

Karşınıza çıkan sayfada ”Gönder” butonuna tıklayın.

google adwords kullanımı
google ads kullanımı

Karşınıza çıkan sayfadan ilk önce ”Araçlar ve Ayarlar” ibaresine ardından, ”Anahtar Kelime Planlayıcı” ibaresine tıklayın.

anahtar kelime planlayıcı kullanımı
anahtar kelime planlayıcı kullanımı

Karşınıza çıkan sayfada ”Yeni anahtar kelimeler keşfedin” ibaresine tıklayın.

yeni anahtar kelimeler keşfedin
yeni anahtar kelimeler keşfedin

Ardından açılan alana bir kelime yazın. Ben niş site yazdım. Sizde herhangi bir kelime yazıp ”Başla” butonuna basın.

niş kelime bulma
niş kelime bulma

Evet kelimeleri bize listeledi. Burada bir kelimenin aylık ortalama aranma hacmini, tıklama başına verdiği ücreti ve rekabet düzeyini görebilirsiniz. Hatta ”Ort. Aylık Arama Sayısı” ibaresinin üstüne tıkladığınızda yukarıdan aşağı doğru sıralama yapar. Aynı şekilde ”Sayfanın üstü teklifi” ibaresine tıkladığınızda size TBM oranı en yüksek kelimeleri sıralar.

Google Adwords ile anahtar kelime analizini bu şekilde yapabilirsiniz. Gireceğiniz her sektör için oldukça önemli bir analiz aracıdır. Bir butik sayfası açacaksınız diyelim. Burada pantolon, gözlük veya sadece şapka satmak istiyorsunuz. Önce sektörü bir incelemenizi tavsiye ediyorum. Şapkaya veya gözlüğe ne kadar rağbet var? Alışverişte en çok nelere ihtiyaç duyuyor?

Niche site açmak çok daha mantıklıdır!

Niche site açmak genel kategoride bir site açmaktan daha mantıklıdır. Eğer tek başınıza internet sitesi açıp para kazanmak istiyorsanız kesinlikle sizin ilacınız niş sektörüdür. Genel kategorili bir site ile uğraşmanız sizi yorar ve başarı elde etmeniz zordur.

Niş sitelerde ise durum böyle değildir. Hem daha çok kazanırsınız hem de daha az yorulursunuz. Emeğinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.