Hosting nedir? Ne işe yarar? Türkçe karşılığı nedir? Hangi alanlarda kullanılır? Ücretli midir? tarzında sorularınızın tüm cevabını bu yazıda bulabileceksiniz. Kısa tanımıyla hosting kelimesinin ne anlama geldiğini anlayabileceğiniz şekilde ifade ediyorum.

Ayrıca hosting hizmetinin hangi alanlarda kullanıldığına dair bilgilere yer veriyorum. Ücretsiz hosting veya ücretli hosting hizmeti sağlayan firmalar hakkında edindiğim tecrübeler nezdinde bilgilere yer vereceğim. Bu şekilde hem hostingin ne anlama geldiğini hemde hosting hizmeti sağlayan firmalar hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Hosting nedir? Ne işe yarar? Kısaca hosting hizmetinin tanımı

Kısaca hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir sunucuda tutulmasıdır.

Sunucular bilgisayarlardan daha güçlü çalışır ve 7/24 aktiftirler. Bu şekilde internet siteniz 7/24 hizmet verir. Siz bilgisayarınızdan herhangi bir web sitesine gece 03:00’da bile girebilirsiniz. Günün her saati ve dakikası internet sitelerine erişim sağlanabilir.

Hosting kelimesinin Türkçe karşılığı ise barındırma olarak karşımıza çıkar.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda sürekli bir sistem mühendisi, jeneratör, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm bu materyaller bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır.

E-Mail hosting nedir?

E-mail hosting, sadece e-mail yazışmaları için kullanılan hosting paketi çeşididir. Web sitenizin mail adreslerinin profesyonel bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Toplu mail hizmeti olarak kullanılamaz. Sadece normal olarak e-mail yazışmaları için kullanılabilir.

WordPress Hosting nedir?

WordPress, milyonlarca insanın site oluşturmak için kullandığı içerik yönetim sistemidir. Bu ifadenin yabancı dilde karşılığı ise ”Content Management System” olarak geçer. Kısaltılmışı ise ”cms” diye yazılır. Blog açmak, web sitesi kurmak isteyenlerin büyük bir kısmı wordpressi tercih ederler.

# Bkz: Ücretsiz WordPress Hosting | Bedava + Reklamsız

Çünkü wordpress güçlü ve güvenilir altyapısı ile kendini kanıtlamış bir içerik yönetim sistemidir. Türkçe ve arama motoru dostu olması da ayrı bir güzelliktir. Hal böyle olunca site sahiplerinin %80’e yakını wordpressi tercih etmektedir.

Paylaşımlı barındırma nedir?

Bu tür sistemlerde tek bir sunucu üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda hosting/web sitesi barındırılabilir, örnek olarak; ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sistem 100 adet hosting/web sitesi barındırılabilirken sunucu olarak üretilmiş 7/24 hizmet vermek için tasarlanmış yüksek kapasiteli özel makinalarda sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek 1000’den fazla hosting/web sitesi hesabı açılabilir.

Reseller barındırma nedir?

Paylaşımlı hosting sunucularında bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi ya da reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir. Hosting hizmetleri kapsamında firmamız aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır;

Hosting hizmeti ücretli midir?

Hosting hizmeti ücretlidir. Fakat ücretsiz hosting hizmeti sağlayan firmalarda vardır. Web sitenizin kaliteli ve ileri düzeyde bir kullanıma sahip olması halinde ücretli hosting kullanmanızda fayda vardır.

Ücretsiz hosting hizmeti veren firmalar da mevcuttur. İhtiyacınıza göre ücretli veya ücretsiz hosting kullanabilirsiniz.

Hosting hizmeti veren firmalar hangileridir?

Türkiye’de hosting hizmeti veren belli başlı firmalar bulunuyor. Aşağıda vereceğim firmalar kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen firmalar arasında yer almaktadır.

Turhost

Güzel Hosting

Veridyen Hosting

Natro Hosting

Firma öneriniz varsa yorum alanından belirtebilirsiniz.