Youtube para kazanma rehberi ile aylık düzenli gelir elde etmeye hazır olun. İnternetten para kazanmak isteyenlerin ve bu işe ilgi duyanların kesinlikle bu kazanç rehberini eksiksiz okumasını tavsiye ediyorum. Youtube video içerikli bir web sitesi olduğu için insanlar tarafından oldukça fazla ziyaret ediliyor. Okumaktan zevk almayan kişiler genelde gündemi videolar üzerinden takip etmeye bayılıyor.

YouTube para kazanma rehberinde neleri öğreneceğim?

Youtube para kazanma rehberinde detaylı bir anlatımla ihtiyacınız olan en önemli konulara değiniyorum. Bahsedeceğim konuları dikkatle okumanızı ve takip etmenizi istiyorum. Gerçekten bu işle ilgileniyor ve para kazanmak istiyorsanız aşağıda anlattığım adımları uygulamaya geçirmelisiniz.

 • Youtube kanalı nasıl açılır?
 • Youtube para kazanma nasıl aktif edilir?
 • Youtube para kazanma şartları nelerdir?
 • Para kazanmak için neler yapmam gerekir?
 • Hangi konuda içerikler hazırlamalıyım?
 • Paylaştığım videoların izlenme sayısını nasıl arttırabilirim?

Asla ben kazanamam, beceremem diye düşünmeyin!

Öncelikle bu tarz algıları kafanızdan çıkarın. Olumsuzlukları kafanızdan silip hedefe odaklanın. Kazanan insanlar sizden daha mı fazla becerikli? Daha mı fazla bu işten anlıyorlar? İnstagramdan para kazanmak için kaç takipçi gerekir? şeklinde bir konu ele aldım. Burada anlattığım gibi market araştırması yapmak oldukça faydalıdır. Çünkü, insanların neyi en çok sevdiğini, neye en çok merak duyduklarını bilirseniz buna göre kendinize bir hedef belirleyebilirsiniz.

Örneğin; ünlü youtuber Enes Batur bu işe nasıl başladı bir fikriniz var mı? Ben size söyleyeyim minecraft adlı oyun ile ilgili videolar çekerek sektöre atıldı. Bunu kendide videolarında belirtmişti. Asla pes etmedi ve işini severek, benimseyerek, eğlenerek ve sabırla yaptı. Adım adım yükselerek çok daha kaliteli işler çıkarmaya ve çok daha fazla kitleye ulaşmaya başladı. Sizde ”ben bu işten para kazanacağım arkadaş!” diyerek kendinizden emin bir şekilde yola çıkın.

Enes Batur’un 6 yıl önce bu işe başladığında yayınlamış olduğu videoyu izleyin.

Şuan videonun, 495 beğenisi ve 13.809 görüntülemesi var. Bu 13.809 görüntülenme sayısı benim tahminlerime göre çok daha düşüktü. Ünlü olduktan sonra merak edip bakanların sayıları eklenmiş olsa gerek.

Youtube kanalı nasıl açılır?

Youtube’dan para kazanmaya başlamak için öncelikle kendinize ait bir kanalınızın olması gerekiyor. Bu kanal üzerinden videolarınızı yayınlayacaksınız. Youtube kanalı nasıl açılır? sorusuna resimli anlatımla devam edelim.

Öncelikle google gmail hesabınızın olması gerekiyor. Yoksa hesap oluşturun. Gmail hesabınızın olduğunu varsayıyorum.

https://www.youtube.com/ adresine giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan ”oturum aç” butonuna tıklayın.

youtube-kanali-nasil-acilir-1
Youtube kanalı nasıl açılır?

Giriş yaptıktan sonra yine sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayın ve açılan menüden ”kanalınız” ibaresine tıklayın.

youtube-kanali-nasil-acilir-2
youtube kanal açma

Kanalınız ibaresine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir bölme gelecektir. Burada kanalınızın ismini belirleyeceksiniz. Genellikle isim soy isim alanına yazdığınız bilgiler karşınıza çıkar. Siz kanalınızın ismini ne koymak istiyorsanız ona göre düzenleyin ardından ”kanal oluştur” butonuna tıklayın.

youtube-kanali-acma
youtube kanalı açma

Tebrikler! Artık youtube kanalınız açıldı. ”Kanalı özelleştir” butonuna tıklayarak kanalınızın ayarlarını yapabilirsiniz.

youtube-kanali-acma-rehberi
youtube kanalı açma rehberi

Youtube para kazanma nasıl aktif edilir?

Youtube’dan para kazanmayı etkinleştirmek için neler yapmanız gerektiğini, işin mantığına size aktarıyorum. İnternette bir kaç web sitesinin benim gibi youtube para kazanma rehberi hazırladığını gördüm. Girdim baktım fakat her bir bilgi özensizce ziyaretçiye sunulmuş.

Örneğin kimse Google Adsense üzerinden para kazanılacağını belirtmemiş. Tamam youtube kanalı açtık. Video yükledik. Belirlenen şartları sağladık. Peki paramızı nereden alacağız?

Paranızı Google Adsense hesabınız üzerinden alacaksınız. Bu sebeple Google Adsense hesabı oluşturmanız gerekir.

Google Adsense hesabınızı https://www.google.com/intl/tr_tr/adsense/start/ adresinden oluşturabilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak için ne yapmam gerekiyor? Youtube para kazanma şartları nelerdir? Nelere dikkat etmem gerekir?

Öyle hesap oluşturup video yükleyerek hemen para kazanamazsınız. O kadar kolay değil. Bazı kurallara uymanız gerekiyor. Bu kurallara uyduğunuz taktirde hiç bir problem çıkmayacaktır.

Google tarafından kullanıcılara aktarılan kuralları inceleyin.

YouTube iş ortağı programı’na başvuru için yapılacaklar listesi

Herkes YPP’ye başvurabilir ancak bazı kuralların gerekli gördüğü niteliklere sahip olmanız gerekir: Bu yapılacaklar listesi, başvuru sürecinde size yol göstermek için hazırlanmıştır.

 1. Kanalınızın politikalarımıza ve kurallarımıza uyduğundan emin olun. Başvururken, kanalınızın politikalarımıza ve kurallarımıza uyup uymadığını görmek için standart bir inceleme sürecinden geçersiniz. Programa sadece bunlara uyan kanallar kabul edilir. Politika ve kurallarımızı karşılamaya devam edip etmediklerini görmek için programa üye olan kanalları da sürekli kontrol ederiz.
 2. Yalnızca 1 AdSense hesabınız olduğundan emin olun. Programa kabul edildikten sonra, ödeme alabilmeniz için AdSense hesabı gerekir. AdSense hesabınız zaten varsa onaylanmış olan bu hesabı kullanın. Tek bir AdSense hesabına, sahip olduğunuz tüm kanalları bağlayabilirsiniz. AdSense hesabınız yoksa YouTube İş Ortağı Programı’na başvururken oluşturabilirsiniz.
 3. En az 1.000 abonenizin ve 4.000 saatin üzerinde genel izlenme sürenizin olduğundan emin olun. Kanalları YouTube İş Ortağı Programı erişimi için değerlendirirken incelenecek içeriğe ihtiyacımız vardır. Bu eşiğe ulaşmanız, genellikle daha fazla içeriğiniz olduğu anlamına gelir. Eşik, kanalınızın politikalarımıza ve kurallarımıza uyup uymadığı konusunda daha bilinçli bir karar vermemize yardımcı olur.
 4. YPP’ye başvurun. İstediğiniz zaman YPP’ye başvurabilirsiniz ancak kanalınız yalnızca bahsedilen eşiklere ulaştığınızda incelenir. Bu talimatları uygulayın:
 • YouTube’da oturum açın.
 • Sağ üst kısımdan hesap simgeniz > İçerik Stüdyosu’nu seçin.
 • Sol kısımdaki menüden Kanal > Durum ve özellikler’i seçin.
 • “Para kazanma”nın altından Etkinleştir’i tıklayın.
 • Ekranda gösterilen adımları uygulayın.

Kanalınızın incelenmesini bekleyin. Kanalınız, YouTube İş Ortağı Programı’nın abone ve izlenme saati eşiğini karşıladığında otomatik olarak inceleme sırasına alınır. Ardından, otomatik sistemlerimiz ve gerçek kişi olan incelemecilerimiz tüm kurallarımıza uyup uymadığını görmek için kanalınızın içeriğini inceler. Başvuru durumunuzu istediğiniz zaman https://www.youtube.com/account_monetization adresinden kontrol edebilirsiniz.

YPP’ye kabul edildiyseniz: Tebrikler. YPP’ye yeni katılan içerik üreticilerden aldığımız sıkça sorulan soruları içeren SSS sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

YPP’den reddedildiyseniz: İncelemecilerimiz, kanalınızın önemli bir bölümünün politikalarımıza ve yönergelerimize uymadığı sonucuna varmış demektir. Reddedildikten 30 gün sonra tekrar başvurabilirsiniz.

Başvurunuzu nasıl güçlendireceğinize dair ipuçları için SSS bölümümüze göz atın.

İnceleme süreci nasıl işliyor?

Youtube para kazanma sürecinde başvuru yaptıktan sonra inceleme aşaması başlıyor. Bu aşamanın nasıl işlendiğine dair google ilgili açıklamayı yapmış. Açıklamaya göre;

Abone ve izlenme süresi eşiklerine ulaştığınızda başvurunuz sıraya alınır. Gerçek kişiler olan incelemeciler, YouTube İş Ortağı Programı politikalarımıza uyup uymadığını görmek için tüm kanalınızı inceler.

Kanalınız incelendikten sonra kararı iletmek için sizinle iletişime geçeriz (genellikle eşiğe ulaşmanızdan yaklaşık 1 ay sonra).

Not: Bazen bir aydan fazla beklemeniz gerekebilir. Normalden daha yüksek sayıda başvuru, sistem sorunları veya bazı durumlarda kaynaklarımızı başka işlere yönlendirmiş olmamız gibi birçok nedenden dolayı gecikme olabilir. Politika uzmanlarımız başvuruları olabildiğince hızlı sonuçlandırmaya çalışır ancak sınırlı sayıda uzmanımız olduğu için gecikmeler yaşanabilir.

google

Youtube’dan para kazanmak için neler yapmam gerekir?

> Kendinize bir hedef belirleyin. Ben ne yapmaktan hoşlanıyorum? diye bir sorun. İşinizi yaparken eğleneceğiniz, zevk alacağınız bir kategori belirleyin. Bayanlar genelde makyaj, moda üzerine videolar hazırlıyor. Online oyun, araba, motosiklet, viral ve benzeri kategorilerden birini seçin ve video hazırlamaya başlayın.

> Her gün düzenli bir şekilde bıkmadan, usanmadan video yükleyin. Kendinize bir çalışma planı hazırlayın. Sakın ama sakın bu programı atlamayın.

> İşinizi en iyi şekilde yapmaya çalışın. Kendinizin bile beğenmeyeceği çalışmaları insanlara sunmayın. Videonuz titremesin, ses kalitesi çok kötü olmasın.

> Videonuzu hazırlarken sırf yapmış olayım diye iş yapmayın. Sevin, emek verin, uğraşın. Sıkıcı videoları hiç kimse izlemez. Ziyaretçiler hemen videonuzu kapatır ve başka konulara yönelir. Buda size eksi puan olarak geri döner.

> Youtube kanalınızı görsel açıdan zenginleştirin. İnsanlar kanalınızı ziyaret ettiğinde güzel bir imaj sergilesin. Logonuz olsun, kapak tasarımınız, hakkında bölümü ve benzeri alanları boş bırakmayın.

> Video hazırladınız ama video kapak resminiz nasıl? İlgi çekici video kapak resimleri kullanın. Öyle hemen videoyu yükleyip izleyici beklemeyin.

> Özenle hazırladığınız bir video hiç takipçiniz olmasa bile mutlaka bir miktar izlenme alacaktır. Youtube algoritmasında bu sınırlı sayıda gönderilen izleyicilerin performansları dikkate alınmaktadır. Doğrulanmamış bilgilere göre, videonuzu izlemek için video sayfasına giren ilk 5-10-50-100 vs. kullanıcının tepkileri ve videoda yaptıkları incelendikten sonra video kalitesi belirlenmektedir. Örneğin Youtube’nin arama sisteminden videonuza 100 kişi geldi ve bu kullanıcıların büyük kısmı videonun tamamını izledi, böylelikle videonuz kaliteli bir puan alır ve daha çok izlenme alması üzerine diğer videoların üzerinde görüntülenmeye başlar. Ancak bu durumun tersi halinde videonuz için durum pek parlak olmayacaktır.

Paylaştığım videoların izlenme sayısını nasıl arttırabilirim?

Youtube para kazanma rehberinde her detaya yer verdiğim gibi yüklediğiniz videoların nasıl daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayacağınızı da aktarıyorum. Bunu yapmak için çarpıcı, göz alıcı, harekete geçirici video başlıkları kullanın.

Evet, göz alıcı, çarpıcı, harekete geçirici video başlıkları kullanın. Nedir bu göz alıcı, çarpıcı, harekete geçirici video başlığı?

Örneğin; Ben youtube para kazanma üzerine içerik hazırlıyorum. Hazırladığım bu içeriğin başlığına bakalım.

YouTube Para Kazanma / Dev Rehber / Detaylı Anlatım

Görüldüğü üzre hazırlamış olduğum içeriğin başlığında ana hedefim olan ”youtube para kazanma” kelimesini en başta, dev rehber, detaylı anlatım kelimelerini ise harekete geçirici olarak kullanıyorum.

Sizde videolarınızın başlığını bu şekilde oluşturun. Oluşturun ki insanların ilgisini çekin ve izlenme sayınızı arttırın.

Hangi konuda içerikler hazırlamalıyım? Youtube para kazanma için kategori önemlidir.

İçerik, youtube para kazanma rehberinde yer alan önemli konulardan biridir. Popüler konular üzerine içerikler hazırlamalısınız. Çünkü insanların takip etmediği, alakasız içerikler üretirseniz para kazanmanız çok zor. Bu sebepten ötürü anahtar kelime odaklı yani insanların arayıp merak edebileceği konularda içeriklere yer vermelisiniz.

Anahtar kelime ibaresini internetten para kazanma konularının hemen hemen hepsinde görebilirsiniz. Çünkü google gibi arama motorlarında insanların en çok neyi araştırdıkları, nelere ilgi duyduklarını bir nebze ifade etmektedir. Bir sektöre girilmeden önce anahtar kelime araştırması yapılır.

Örneğin; youtube para kazanma kelimesini arattığınızda birçok internet sitesi çıkar.

Peki bu kelimenin insanlar tarafından ne kadar arıtıldığını nasıl öğrenirim? Kelime analizi nasıl yaparım?

Neil Patel: Helping You Succeed Through Online Marketing! ve Google Adwords üzerinden kelime analizlerini yapabilirsiniz.

Neil Patel web sitesine girin. Aşağıdaki gibi bir sayfa karşınıza açılacaktır.

English / United States yazan bölümdeki ibareye tıklayıp buradan Türkiye’yi seçin. Sol alandaki boşluğa da analiz yapmak istediğiniz kelimeyi yazın. Ben son dönemin popüler oyunlarından olan pubg için analiz yaptırmayı tercih ettim. Daha sonra search butonuna basarak listelenmesini bekleyin.

youtube-para-kazanma-anahtar-kelime-analizi
anahtar kelime analizi

Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Sol menüde bulunan Keyword Ideas butonuna tıklayın.

youtube-para-kazanma-anahtar-kelime-arastirmasi
youtube para kazanma anahtar kelime araştırması

Karşımıza pubg kelimesi ile ilgili en çok aratılan kelimelerin listesi gelecektir. Bunları VOL ibaresine tıklayarak en çoktan en aza şeklinde sıralayabilirsiniz.

youtube-para-kazanma-rehberi-anahtar-kelime
youtube para kazanma rehberi anahtar kelimeler

Youtube üzerinden para kazanmak için konu seçimi önemlidir

Youtube üzerinden para kazanmak için oluşturacağınız içeriklerin konusu oldukça önemlidir. İster anahtar kelime analizi yaparak konu seçimi, ister insanların ilgi duyduğu alanlarda konu seçimi yapın. Yaptığınızı işi kaliteli ve disiplinli yapın. Usanmayın, bıkmayın. Yukarıda Enes Batur örneğini verdim. Neredeyse her gün video çekip yüklemiş. Usanmamış, bıkmamış. Emek vermiş ve şuan emeğinin karşılığını fazlasıyla alıyor. 1 sene dişinizi sıkın ve çalışın. Bunu uzun vadeli yatırım gibi düşünün.

# Youtuber olmak isteyenler için gerekli olan ekipmanlara Youtuber Ekipmanları Listesi | A’dan Z’ye Lazım Olan Tüm Ekipmanlar başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

# Youtube reklam geliri hesaplamasını öğrenmek için ise YouTube reklamları ne kadar kazandırıyor? Reklam geliri hesaplama başlıklı yazıma bakabilirsiniz.