Kod yazarak para kazanmak aslında internetten para kazanma yollarının en başında yer almalı fakat bunun için yetenek ve bilgi birikimi şart. İnternetten kod yazarak para kazanmak her yazılımcının beklentisidir. Programlama dilleri bilip büyük şirketlerde çalışmanın yanı sıra kendi işinin patronu olanlarda var. Lakin programlama dillerine hakim olup internetten para kazanmak için birçok yöntem kullananda var.

Bu yazımda size bir yazılımcının, programlama dili bilen kişilerin internetten nasıl para kazanacağına dair bilgilere ayrıntılarıyla, örnekleriyle yer vereceğim. Öncelikle programlama dilleri nelerdir? yazılımcılar hangi programlama dillerine hakimdir. Onlara bir göz gezdirelim.

Kod yazarak para kazanmak için bilmeniz gereken programlama dillerinden bazıları

Kod yazarak para kazanmak için bazı programlama dillerine hakim olmanız gerekir. Birçok programlama dili bulunmaktadır ve bunlar ihtiyaca göre farklı mecralarda kullanılmaktadır. Mesele bir web sitesi yapmak için php, html, css, js gibi dillere ihtiyaç duyulur.

 1. Python
 2. C
 3. Java
 4. C++
 5. C#
 6. R
 7. JavaScript
 8. PHP
 9. Go
 10. Swift
 11. Arduino
 12. Ruby
 13. Assembly
 14. Scala
 15. Matlab
 16. HTML
 17. Shell
 18. Perl
 19. Visual Basic
 20. Cuda

Web programlama dilleri;

 1. Python
 2. Java
 3. C#
 4. JavaScript
 5. PHP
 6. Go
 7. Ruby
 8. Scala
 9. HTML
 10. Perl
 11. Lua
 12. Rust
 13. Processing
 14. D
 15. Clojure
 16. Ocaml
 17. Actionscript

Elektronik için programlama dilleri;

 1. C
 2. C++
 3. C#
 4. Python
 5. Java

Kod yazarak para kazanmak mümkün mü?

Yazılım ile internetten para kazanmak mümkündür. Çünkü yazılımcı olan bir kişi yukarıda sıraladığım programlama dillerine hakimdir. Bu tarz programlama dillerine hakim olanlar insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek programlar kodlayıp satabilirler. Yazılım ile internetten para kazanmak için sadece belli başlı programlama dillerine hakim olmanız gerekir.

Kod yazarak para kazanmak için ne yapmalıyım?

Çoğu, nereden başlayacaklarını veya becerileri ile ne yapılacağını bilmiyor. Kaybolmak çok kolaydır ve hiçbir şey yapmadan boşa harcanmak olasılar arasındadır; bu nedenle, becerilerinizi değerlendirecek farklı yolları bilmek gereklidir.

En yeni eğilim, gerçek dünya projeleri yayınlayarak ve izleyici kurarak becerilerinizi sergilemektir. Ayrıca, serbest öğrenme, başkalarına öğretme ve daha pek çok şey de dahil olmak üzere geleneksel yöntemleri gözden kaçırmayın.

Bununla birlikte, başlamadan önce, endüstrideki programcılara olan ihtiyacı anlamak önemlidir. Programcılar şu anda büyük talep görüyor ve talep sadece yakın gelecekte artacak.

Kod yazarak para kazanmak için yapmanız gereken tüm ayrıntıları sıralıyorum. Dikkatle göz gezdirin.

Freelancer olarak çalışabilirsiniz

Freelance hızlı bir yarışta büyüyor. Freelance mükemmel bir seçenek olsa da, geleneksel bir işe göre daha fazla dikkat ve sabır gerektirir. Başlamak için UpWork, HackerEarth, LiveEdu ve diğerleri gibi birçok çevrimiçi serbest çalışabilir platformu deneyebilirsiniz.Türkçe olarak kaynakları pek tarayamasam da sosyal medya gruplarından iş kovalayabilir yada Türkçe site olarak bionluk, armut gibi sitelerde iş arayabilirsiniz.

Kod yazma becerilerinizi sergileyin

İnternetin büyümesiyle birlikte, video canlı akışı, genel izleyicinin yaşamına hızla giriyor. Çalışmalarınızı yayınlamak, güçlü bir çevrimiçi portföy oluşturmanıza yardımcı olan uzun vadeli faydalar taşır. Geçmişteki projelerinizi listelediğiniz geleneksel bir özgeçmiş gibi değil ve istemci GitHub havuzunuza gitmeniz gerekiyor. Yaptığınız işin görsel bir görüntüsü ve atamaları nasıl tamamladığınızdan daha fazla. Canlı akış, çok sayıda fayda sağlar. Yeni Başlayanlar İçin Programlama fayda sağlayabilecek maddeler;

 • Müşteri, işinizi kolayca ölçebilir.
 • Gelecekte size iş verebilecek benzer düşünen insanlarla bağlantı kurabilirsiniz.
 • Projeler yaparken yeni şeyler öğrenip eğlenebilirsiniz.

Tonlarca video ve projeyle, uzun vadede programlama yeteneklerinizden para kazanmanıza yardımcı olabilecek bu fikride değerlendirebilirsiniz.

Öğretmen olun

Bir bilgisayar kursu öğretmeni olmak, programlama becerilerinizden para kazanmanın başka bir yoludur. Öğretmen-öğrenci oranı, modern toplumda büyük bir sorundur. Bunu fırsata geçirebilirsiniz.

Öğretmenlere iyi para ödenmekte ve mevcut topluluğumuzda saygı görmektedir. Yalnızca çevrimiçi çalışma ile ilgileniyorsanız, çevrimiçi dersler oluşturup bunları farklı ortamlara veya kendi blog’unuza yükleyerek de başlayabilirsiniz. (Udemy akademi örneği gibi)

Analiz yapıp sonuca göre kodlama yapın

Kod yazarak para kazanmak için en önemli hususlardan biride analiz yapmaktır. Çünkü insanların hiç ihtiyacı olmadığı bir alanda program yazmak hem emeğinizi boşa çıkarır hem de zamanınız boşa harcanmış olur.

Aslında internetten para kazanmak için yapılması gereken en önemli unsurlardan biri analiz yapmaktır. Bu her alanda geçerlidir. İnternet sitesi açarak para kazanmak istiyorsanız analiz yapmalısınız, butik sayfası açıp para kazanmak istiyorsanız analiz yapmalısınız. Bunun gibi örnekleri daha da fazla arttırabilirim.

Bir programcı, yazılımcı, kodcu adına ne derseniz deyin. Bu adamın internetten para kazanması kaçınılmazdır. Bir web sitesi yaparak, android, ios uygulamalar yaparak, bilgisayar programları yaparak ve benzeri alanlarda çok ciddi derecede paralar kazanması mümkündür.

Kod yazarak para kazanmanın dışında da internetten kazanç sağlayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Aşağıdaki bağlantılardan bu yöntemleri inceleyebilirsiniz.

+ İnternetten Satış Yaparak Ayda 4000 TL Nasıl Kazanıyorum?

+ İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

+ Öğrenciler için internetten Para Kazanma Yolları | Garanti 4 Yöntem