Mobil uygulama yapan firmalar, şirketler veya kişiler nasıl bulunur? Mobil uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar ve özellikler nelerdir? Android ve İOS mobil uygulama yaptırmak için ne yapmak gerekir? Mobil uygulama yapan firmalar başlığı altında size bütün ayrıntıları içeren bir makale hazırladım.

Mobil uygulama yapan firmalar ile çalışarak internet sitenizin mobil sürümünü, oyun, yarışma, fotoğraf, video, sağlık ve benzeri alanda uygulamalar yaptırabilirsiniz.

Yaptıracağınız mobil uygulamalar Androis ve İOS cihazlara uyumlu olduğunda bu uygulamaları tüm mobil cihaz kullanıcıları app store ve google play store üzerinden rahatlıkla indirebilecektir.

Mobil uygulama yaptırmanın avantajları nelerdir?

Günümüz teknolojisinde mobil uygulama yaptırmak sektörünüze göre çeşitlilik gösterecektir. Her evde en az 1 adet akıllı telefon bulunduğunu düşünürsek firmanızın, sizin veya farklı bir oluşumunuzun mobil uygulamasının bulunması oldukça önemlidir.

Bu kadar çok kişi tarafından akıllı telefonların kullanılması mobil uygulama yaptırmanın en büyük avantajlarından biridir. Doğru strateji ile oldukça fazla kişiye ulaşmanız mümkündür.

İnternet sitenizin mobil uygulamasını yaptırarak sitenizi ziyaret eden kullanıcılara çok daha farklı ve güzel bir deneyim sunabilirsiniz.

Mobil uygulamanızı kullanan kişilerin telefonlarına anında bildirim gönderme gibi özellikleri bulunur. Bu sayede sitenize ziyaretçi çekebilir veya bir ürünün tanıtımını yapabilirsiniz.

Uygulamanıza koyacağınız google reklamlarından para kazanabilirsiniz.

Şirketinizin, firmanızın veya mağazanızın kalite yönergesini arttırabilirsiniz.

Ziyaretçiler uygulamanızdan sunduğunuz tüm fırsatları ve yenilikleri rahatlıkla takip edebilir.

İnternet sitesi olanların, sitelerinde yayınladıkları gönderiler otomatik olarak uygulamada gözükür. Bu sayede daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirler.

Mobil uygulama yapan firmalar, şirketler veya kişilerle iş yapmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Mobil uygulama yapan firmalarda bazı özelliklerin bulunması uygulamanızın uzun ömürlü ve sağlıklı olması açısından önemlidir. Mobil uygulama geliştirmek için kullanılan programlama dillerinin hepsine hakim olunması elzemdir. Bunun yanı sıra firmanın misyonu, vizyonu, müşteri ilişkileri ve referansları oldukça önemlidir.

Genel itibariyle mobil uygulama yapan firmalarda aranması gereken uygulama geliştirme özellikleri şu şekildedir;

 • İonic – çapraz platform mobil uygulama geliştir
 • swift – ios mobil uygulama geliştirme
 • java & kotlin – android uygulama geliştirme
 • unity – mobil oyun geliştirme

Webview, aktif ve çalışır vaziyette olan web sayfanızın, mobil uygulama üzerinden açılmasını sağlar.

Webview uygulama yaptıracak olanlar ise;

 • Onesignal; Onesignal, tarayıcı ve mobil push bildirimleri göndermenize olanak tanır. Webview hazırlanırken, web sayfanıza da dahil edilerek çifte bildirim sistemini aktif etmiş olursunuz.
 • Admob; Abmob Banner veya Geçiş reklamları ile kullanıcılara reklam gösterebilir ve bu reklamlar üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. Banner reklamınız en alt kısımda sabit olarak durur. Geçiş reklamı ise isteğinize bağlı olarak belli sürelerde gösterilir.
 • Splash Screen; 1080×1920 boyutunda kullanıcı uygulamanızı açtığında ilk olarak bu görsel ile karşılaşır ve sonra uygulamanız açılır.
 • Uygulama Güncelleme Kontrolü; Aktif ve mağaza da çalışan uygulamanız üzerinde güncelleme yaptığınız zaman, Kullanıcılarınız uygulamanızı açınca, Güncelleme olduğunu belirtir ve yüklemesi için uygulama sayfanıza yönlendirir.
 • Android 9 ve 9.1 Güvenlik SDK Kütüphanesi; Bu kütüphane içerisinde ki servisler benim tarafımdan yazılmıştır. Örnek, Anroid 9 ve üzeri sürümler webview uygulamalarında SSL istiyor, bu zorunluluğu kaldırarak bu uygulamanın güvenli olduğunu bildiriyoruz. Sonraki güncellemeler de onay süresi oldukça kısalıyor.
 • Bundle Render: Bundle Render, uygulama uzantısını apk olarak değil aab olarak yüklenmesini sağlar. aab 10MB olan bir uygulamayı optimize ederek düşürülebilecek en uygun boyuta göre optimize eder.
 • Bundle Import MiniSdkVersion: Hazırlanan uygulamamız Android 4.0 sürümlerinde dahi çalışmaktadır.
 • Çözünürlük Optimizasyonu: Uygulamanın, bütün cihazlarda kusursuz çalışması için, tüm çözünürlüklere uygun olarak grafikler farklı boyutlarda hazırlanır.

Mobil uygulama yapan firmalar veya kişiler nasıl bulunur?

Mobil uygulama yapan firmalar veya kişilerle iletişime geçmek için Google gibi arama motorlarını kullanabilirsiniz. Lakin firmalar daha çok kurumsal çalıştıkları için bütçenize biraz fazla gelebilir. Mobil uygulama yapan firmalar ile çalışmak her zaman daha sağlıklıdır. Lakin mobil uygulama yapan şirketlerin kurumsal olmasına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir olumsuzlukta kurumsal firmalar size çok daha iyi hizmet sağlayacaktır.

# Bkz: Yorum Yaparak internetten Para Kazanmak : Ayda 2700 TL

Mobil uygulama yapan kişileri bulmak için webmaster forumlarını ve freelancer sitelerini takip edebilirsiniz. Buradan iletişime geçeceğiniz kişilerle anlaşarak sizde mobil uygulama yaptırabilirsiniz.

Aşağıda paylaştığım siteler sayesinde sizde kendinize mobil uygulama yaptırabilirsiniz. Bionluk ve sadeceon gibi sitelerden yaptırmak daha güvenlidir. Diğer forum sitelerinde ise kişiyle anlaşmanıza kalmıştır.

bionluk

sadeceon

r10

wmaracı