Network marketing nedir? Network marketing ile para kazanmak mümkün mü? Bu sistemden nasıl para kazanılıyor? Ne yapmamız gerekir? Network marketing’e dair aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını bu yazımda bulabileceksiniz.

Network marketing dolandırıcılığı gibi kelimelerle veya ibarelerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun adına dolandırıcılık demek bana göre çok yanlış.

Çünkü network marketing sistemini bilmeyenler veya çok iyi kavrayamayanların ortaya koyduğu bir görüştür. Çok para kazanma arzusu yüzünden kalitesiz ve para avcısı şirketlerin kucağına düşenler komple sistemi karalamaya başlarlar. Dolandırılmamak için uyanık ve gözünüz açık olacak hepsi bu kadar.

Network marketing nedir?

Çoğu kapitalist sistemin doğduğu ve kapitalizmin ana vatanı olan Amerika’da ilk olarak ortaya çıkan bu sistem bir firmanın satışa yönelik araştırmaları sonucunda doğmuştur. Araştırmaya göre satış temsilcisi sayısıyla satışlar aynı oranda artmaktadır. Araştırmaların derinleşmesiyle satış temsilcilerinin yakınlarıyla kurduğu ilişkileriyle alakalı olduğu, yani satış temsilcilerinin yakınlarına tavsiyeleriyle satışların arttığı görülür.

Şirketin bu sistemi fark etmesiyle birlikte daha da ileri giderek ürünlerinden memnun kalan müşterilerine belli bir komisyon vererek yeni müşteriler bulmasını yani tavsiye etmesiyle sistemi genişletmeye çalışmışlar ve nitekim başarılı olmuşlardır. Network marketing, tavsiye mantığına dayalı bir pazarlama stratejisidir.

Türkçesi ağ pazarlama sistemi olarak geçmektedir.

Network marketing sistemi nasıl çalışır?

Network Marketing uluslararası ticaret yapabilmenize bile olanak tanıyan, ciddi gelirlere ulaşabileceğiniz, alışıla gelmiş kazanç modellerinden (maaşlı işler, kendi işiniz vs.) çok farklı dinamiklere sahip olan koyduğunuz emeğin hakkını gerçek anlamda alabileceğiniz bir iş modelidir.

Network Marketing ile yeni tanışanlar bu işi “çalışmadan para kazanmak” olarak algılayabiliyor. Sanılanın aksine Network Marketing özellikle işinizi inşa ederken ciddi emek ve disiplin isteyen bir sektördür.

X Firması ürününü ürettikten sonra x bir ülke için büyük bir depo kurar, ardından ürünler bölge bayilerine oradan il bayilerine oradan ilçe bayilerine dağıtılır. Bu tüketim ağının en sonunda müşteri mağazaya gelerek ürüne sahip olur. Bazı istisnai durumlarda bu organizasyon şeması değişebilir ama genel hatları ile mantık aynıdır.

Biraz daha somut örnekler ile gidece olursak X ürünü Türkiye Deposu -> Ege Bölge Bayisi -> İzmir Bayisi -> Alsancak Bayisi -> Can Büfe şeklinde bir dağıtım ağı ile son kullanıcıya yola çıkar. Can Büfe’nin sattığı her üründen bu organizasyon şemasında yer alan herkes para kazanıyor değil mi ? Yani Can Büfe ne kadar satış yaparsa Alsancak Bayisi, İzmir Bayisi, Ege Bölge Bayisi ve Üretici’de o kadar para kazanıyor değil mi ?

İşte Network Marketing sistemide tam olarak böyle işler, kurumlar yerine insanlar üzerinden inşa edilen bir tüketim ağı vardır ve bu ağ geleneksel ticarete göre çok daha esnek, çok daha adildir ve isteyen istediği yerde çalışabilir.

Network marketing franchise iş modeli örneği

Bir de herkesin bildiği Franchise İş Modeli örneğine bakalım. Örneğin etrafımızda sürekli gördüğümüz fast food zincirlerinden Burger King’i ele alalım. Bir Burger King sahibi olmak istediğimizi düşünürsek öncelikle bu firmanın franchise ağına girmemiz gerekiyor ve tabi bu ağa girmek için lisans bedeli ödemeliyiz. Şu an Burger King sahibi olmak isterseniz ödeyeceğiniz lisans bedeli yaklaşık 1 Milyon TL. Network Marketing sektörüne girerken şirketinizden çok cüzü bir miktar ile alacağınız işe başlangıç paketi ile Burger King’e ödeyeceğiniz lisans bedeli aslında aynı amaca hizmet ediyor fakat burada kritik bir ayrıntı var ; Burger King’de başkalarına lisans satıp onların satışlarından kazanç elde edemezsiniz ama Network Marketing’de kendi satış ağını kurarak tüm ağın satışlarından gelir elde edebilirsiniz.

Bilinmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi de Network Marketing, kapı kapı gezip ürün satma ya da adam bulma oyunu değil tavsiye ve referansa dayalı bir satış sistemidir. Bu nedenle herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iştir.

Ağ Pazarlama sistemi ile ilgili kullanıcı yorumları

Network marketing başarı hikayeleri, mağdurları ve benzeri alanda kullanıcı yorumlarını inceleyelim. Network marketing sistemini kullananlar, tecrübe edinenler neler demiş bakalım.

Üniversiteden ilk mezun olduğumda malum iş sıkıntısı çekmiştim ve aloe vera ürünleri satan bir firmaya başvurmuştum.Firmanın çalışma şekli bu sistem.

Siz uluslar arası çalışan firmanın ürünlerini alıyorsunuz ve satmak için kapı kapı dolaşmak yerine ürünü satacak kişiler buluyor ve onlara devrediyorsunuz.Ürün el değiştirince size komisyon geliyor.Ve firmaya kattığınız her kişi içinde bir komisyon alıyor bu kişide başkalarını katınca yada satış yapınca yine komisyon alıyorsunuz.

Firmayla daha doğrusu firmanın temsilcisi ile ilk görüşmemde oradaki çalışanlar ile bir toplantı yaptık ve her biri teker teker ”ben şu kadar kazandım” gibi yüksek rakamlar söyledi.Ancak bu iş bana pek mantıklı gelmedi çünkü ben firmaya çalışan olarak girdiğimde 2003 senesinde firmadan 600 dolarlık ürünü peşin almam ve üzerine %30 komisyon koyarak bunu bi şekilde satmam gerekiyordu.Kısacası firma ürünü müşteri yerine seni işe alıyorum diye kandırdığı şahısa satıyordu.

Arkadaşın dediği gibi bu işte en yüksekte isen vede elinin altında senin adına çalışan yeterince kişi varsa iyi kazanırsın.

Tabi ben örneğimi sadece kozmetik üzerine çalışan bir firmadan verdim.Eğer sizinde yapacağınız iş bunun gibiyse tavsiye etmem çünkü vatandaşı kandırmak gibi geliyor bana.Yani bir ürünü satmanın en iyi yolu reklam yapılması ve market raflarında satılması.


Kullanıcı yorumu

Türkiye’de iyi iş yapan firmalardan diğer bir tanesi ise Avon. Genelde ev kadınları bu işi yapıyorlar. Diğerleri Oriflame, Tupperware vs.

Tabi her zaman ilk olmak gerekiyor. Sisteme sonradan dahil olanların pek şansı yok. Örneğin 1 mahallede satış yapan kişi gayet iyi kazanabilir çevresi iyiyse. Satış yapmak isteyen başkaları da bu kişinin altına girerse ilk satış yapan kişi ekledikleri üzerinden de prim alır.

Ama herkes üye olursa, güm. Sistem patlar


Kullanıcı yorumu

Değerli arkadaşlar;

Network sistemde şirketin ürününün kalitesi ve şirketin yapılanma şekli çok önemlidir. Network kazandırır mı? İyi çalışırsanız kullanıcı ağınızı iyi kurabilir onları hem ürünler hemde karakter eğitimi, kişisel gelişim, çevreye duyarlı olma vb. Konularda pozitif gelişmelerini sağlayabilirseniz, kazanırsınız. İnanın bana çok ama çok kazanırsınız. Fakat bu işte iyi olmanın bazı kuralları var (her işte olduğu gibi). 1. Kural işe girdiğiniz firmanın size sunduğu ürünler gerçekten istenilen parayı ha ediyor mu? Örneğin; ürünlerinden birisi 20 tl. Acaba bu kalitedeki bir ürünün piyasa değeri nedir? Aynı kalitedeki sabun piyasada 10tl ise o şirketten uzak durun!!! Kullanılmak üzere siniz. 2.kural. Şirketin senden istediği yapılanma şekli ne? Altına iki derinlik açmak ve 100 tl ile girmek kolaydır. Bu yapılanmaya ayak uydurabilirsin. İşi başaramazsan kendin kullanırsın. Ama 1500 tl giriş ve altına 5 kişi kaydetmek ve her ay 1500 tl’lik alışveriş yapmalarını sağlamak zordur. Bu şirket den uzak dur kullanılmak üzeresin.

Yukarıda da söylediğim gibi network iyidir. Reklamcı, aracı, personel gideri yoktur ve sen buralara harcanacak paraları ekibinle yaptığın işe göre paylaşırsın. ( Kusura bakmayın mobilden yazdığım için yazım yanlış ları olabilir). Ama unutmayın. Sizi kullanmak isteyen şirketlerden lütfen ama lütfen uzak durun. Bu işten iyi paralar kazanmış daha sonra hayallerinin peşinden koşmuş ve tekrar bu işe dönmeyi düşünen bir adam olarak yazdım bunları.


Ağ pazarlama ile uğraşmış bir başka kullanıcı yorumu

Piramit mi dersiniz?, saadet zincirimi dersiniz?, ne derseniz deyin yaklaşık 3 aydır kyani firmasında çalışıyorum. Bu süreçte 1500 lira kazandım yani bir nevi koyduğum parayı çıkardım. Bu işe başlamaktaki en büyük amacım özgürlük evet özgürlük, hemde her anlamda özgürlük. Anlamanız gereken tek nokta dünya nüfusunun % 80 i modern köle bunu göremeyenlerin bu sektörde yeri yok zaten. Burada bir emek var bir iş gücü var bu emek, insanlara bu sektörün varlığını, kendilerine bir alternatifleri olduğunu göstermek.

Bu sektöre girip para kazanamayanların bu sektör hakkında kötü söylemlerde bulunacağına inanmıyorum. Olumsuz fikirlerin tamamı sektöre dışarıdan bakanlardan geliyor içindeki güzellikleri göremiyor olmalarından kaynaklanıyor. Bu saatten sonra tek kuruş kazanmasam bile hatta o 1500 lirayı dahi kazanmamış olsaydım da bu işi insanlar anlatmaya devam edeceğim. Benim kazanmıyor olmam başkalarınında kazanamayacağı anlamına gelmez.

Birileri bu işten çok para kazanıyor ve başka birileri kazanmaya başlayacak ve kazanmaya devam edecek. Tabi ki herkes kazanamayacak. Gerekliliklerini yerine getiremeyenler elbette kazanamayacak. Sadece bu sektörde değil her sektörde olduğu gibi kazanamayanların sebepleri sektörle alakalı mı yoksa bireyin kendisiyle mi alakalı bunu iyi düşünün. Sistemi bilen birinde detaylıca öğrenmeye bakın. Yapmak zorunda değilsiniz ama öğrenmek zorundasınız bu kısmı iyi anlayın. Yada belkide kaderinize çoktan razı oldunuz ve hiçbir yeni fikir sizin fikirlerinizi değiştiremeyecek. Belki böylece sadece yapanlara saygı gösterirsiniz.

Kaynak: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=58108&start=30

Network marketing sisteminde para kazanabilirsiniz fakat bu işi gerçekten iyi araştırmanız ve sağlam bir firma ile çalışmanız gerekir. Ya da siz kendi işinizi kurup pazara dahil olabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum alanından belirtebilirsiniz.