İnternetten para kazanmak, gelir elde etmek veya ek gelir elde etmek sanıldığı kadar zor bir iş değil. Birçok platformda insanların ”internetten para kazanmak mümkün mü?” şeklinde sorularına şahit oluyorum. Evet internetten para kazanmak gerçekten mümkün. Bu yöntemle geçimini sağlayan veya ek gelir kapısı olarak kullanan birçok kişi mevcut.

Burada, internetten para kazanma yolları ve online para kazanma üzerine kesin kazanç sağlayabileceğiniz fikirlerden, hatta yöntemlerden bahsediyorum. Yanlış okumadınız. Kesin kazanç sağlayacağınız garantili yöntemlere yer veriyorum.

Diğer sitelerde bulunan internetten para kazanma konularında yer alan angarya işleri ele almıyorum. Sırf yazı olsun diye bu konuyu ele almıyorum. Gerçekten size fayda sağlayacak internetten para kazanma yollarını ele alıyorum.

internetten para kazanmak istiyorum demeniz çok mantıklı neden mi?

internetten-para-kazanmak-istiyorum
internetten para kazanmak istiyorum

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2018 yılı Eylül ayı sonu itibariyle yayınlanan sabit telefon, cep telefonu ve internet abone sayısını sizlere sunayım.

 • Cep telefonu abone sayısı: 80.637.671
 • İnternet abone sayısı: 73.789.734

Yayınlanan verilerden anlaşılacağı üzeri Türkiye’de internet ve akıllı cihaz kullanımı oldukça yaygın. Bu nedenle internetten para kazanmak gerçekten mümkün ve bu şekilde geçimini sağlayan insanlar var.

Aşağıda ise internet kullanım oranlarına ait grafik yer alıyor.

tuik-internet-kullanim-orani-2018-verileri
türkiye istatistik kurumu internet kullanım oranları

Türkiye İstatistik Kurumu konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor.

İnternet kullanan bireylerin oranı %72,9 oldu

Bilgisayar ve İnternet kullanımı 2018 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %59,6 ve %72,9 oldu. Bu oranlar 2017 yılında sırasıyla %56,6 ve %66,8 idi.

Bilgisayar ve İnternet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde %68,6 ve %80,4 iken, kadınlarda %50,6 ve %65,5 oldu.

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=27819

internetten para kazanmak için kesin sonuç istiyorsanız ilk önce aşağıda sıraladığım önerileri dikkate alın. Tecrübeyle sabittir!

internetten-para-kazanmak-istiyorsaniz-bunlara-dikkat-edin
internetten para kazanmak için dikkat edilecekler
 1. Bu yazıda anlatacağım internetten para kazanma yolları gerçek manada size kazanç sağlayacak.
 2. Hangi yöntemi seçerseniz seçin işinizi iyi yapmazsanız para kazanamazsınız. Armut piş ağzıma düş mantığı aklınızda varsa hüsrana uğramanız muhtemeldir.
 3. Bu yazıda, aşağı doğru indiğinizde internetten para kazanmak adına birçok yöntemi öğreneceksiniz. Gerçekten ilgi duyacağınız, ben bu işi yapabilirim dediğiniz sektöre yönelmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü emek vermeden para kazanamazsınız. Uğraşacaksınız, çabalayacaksınız. Ben bu yazıları nasıl usanmadan, üşenmeden yazıyorsam sizde aynı şevkle işinizi yapacaksınız.
 4. Şunu unutmayın internetten para kazanma yolları arasında birçok sektör vardır. Ben size bu konuda tüm sektörleri aktarıyorum. Lakin boş, kazanç sağlamayacak, gereksiz sektörlere yer vermiyorum. Her sektörün farklı dinamikleri, farklı para kazandırma alanları vardır. Ev hanımlarının internetten para kazanabileceği sektörler var, öğrenciler için internetten para kazanmalarını sağlayacak sektörler var. Bunun gibi size birçok örnek verebilirim.
 5. Hemen para kazanırım mantığı gireceğiniz sektöre göre değişir. E-ticaret ile para kazanmak isterseniz bu sektörde satış olduğu için evet hemen para kazanabilirsiniz. Mesela youtuber olmak isterseniz bu sektörde hemen para kazanamayabilirsiniz. Çünkü emek, zaman ve sabır isteyen bir iştir. YouTube Para Kazanma / 2019 / Dev Rehber / Kazanmaya Başlayın adlı yazımda bahsettiğim bir konuya değineyim. Ünlü youtuber Enes Batur’un 2013 yılında paylaştığı video 100 kişi tarafından izlenmiş ama o yılmamış, usanmamış, bıkmamış her gün video yüklemeye devam etmiş. Şuan geldiği konumu biliyorsunuz.
 6. Mesleğiniz veya hobiniz yazılımcı, grafik tasarımcı, marangoz, mühendis, diyetisyen, doktor, öğretmen, dalgıç, gemici, hemşire, peyzaj mimarı her ne olursa olsun. Aşağıda paylaşacağım internetten para kazanma fikirlerinden birini belirleyebilirsiniz.

Söyleyeceklerim bunlardan ibaret. Şimdi internetten para kazanma yöntemlerini başlıklar halinde inceleyebilirsiniz. Her bir yöntemden ayrıntılı olarak bahsediyorum. Püf noktaları nelerdir? Nasıl daha fazla kazanç sağlayacaksınız? her bir detaya yer verdim. Dikkatlice inceleyin.

YouTube üzerinden internetten para kazanmak

youtube-para-kazanma-yontemleri-taktikleri
youtube para kazanma taktikleri

Evet birçoğumuzun aşina olduğu internetten para kazanma yollarından en popüler olanlarından biride youtube’dır. Youtube, aktif olarak internet kullanan kişilerin her gün ziyaret ettiği, oldukça geniş kitlelere hitap eden video içerikli bir internet sitesidir. 2012-2013 yıllarında para kazandırdığına dair çok fazla bilgi bulunmayan bu platform günümüzde oldukça yüksek kazanç elde edebileceğiniz bir site haline geldi.

Daha önce YouTube Para Kazanma / 2019 / Dev Rehber / Kazanmaya Başlayın başlıklı yazımda youtube üzerinden nasıl para kazanacağınıza dair detaylı bir şekilde anlatım yaptım. Bu yazıda youtuber olmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım anlattım.

Sadece neler yapmanız gerektiğini anlatmadım. Kazanç örneklerine de yer verdim. Nasıl kazanacağınızı hangi konularda video içerikler üretmenize de değindim. Artık geri kalan iş sizin düzenli video atıp sabırla bu işi yapmanızdır.

İnstagram üzerinden internetten para kazanmak

instagramdan-para-kazanmak-icin-takipci-sayisi-kac-olmali
instagramdan para kazanmak için takipçi sayısı kaç olmalı?

Şimdilerde en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi de instagram. Özellikle internetten satış yapanların sıklıkla kullandığı bir platform diyebiliriz. Tabi sadece bununla da sınırlı değil. Bu platform günün stresini atmak için, alışveriş yapmak için, haberleri takip etmek için aklınıza gelebilecek birçok alanda kullanılıyor.

Peki instagramdan nasıl para kazanacaksınız?

İnstagramın kitle potansiyeli çok yüksek. Reklam potansiyeli de keza öyle bir konumda. İnstagramdan para kazanmak için insanların sizi takip etmesini sağlayacak ilgi çekici bir sayfaya ve paylaşımlara ihtiyacınız var.

Öncelikle etkileşimi yüksek belirli bir kitleye ihtiyacınız var. Yani takipçi sayınızın iyi bir durumda olması ve bu takipçilerin paylaştığınız gönderilere yorum yapması, beğenmesi gibi etkileşimlerde bulunması gerekir.

instagramdan Para Kazanmak için Kaç Takipçi Gerekir? başlıklı yazımda adından da anlaşılacağı üzere instagramdan para kazanmak için kaç takipçiniz olması gerektiğine, sahip olduktan sonra nasıl para kazanmanız gerektiğine değindim. Takipçi ile ilgili mükemmel bilgilere yazıdan ulaşabilirsiniz.

# Bkz: instagramdan Para Kazanmak : Haftada 500 TL | Ayda 2000 TL

Belirttiğim takipçi ve etkileşimi yakaladığınızda reklamlardan veya satış yaparak para kazanabilirsiniz. Asıl parayı influencer olarak paylaşım yapan hesaplar kazanıyor. Türkiye’de paylaşım başına 2500 TL kazanan da var, 5000 TL ve üzeri rakamlar kazanan da. Mesela yüksek etkileşime sahip bir instagram hesabınız var diyelim. Reklam veren bir firma size ulaşarak bir ürününün reklamını yapmanızı istiyor. Sizde 2500 TL’ye ürünün reklamını içeren gönderi paylaşabileceğinizi söylüyorsunuz. Olay bundan ibaret.

Google reklamlarından para kazanmak

google-reklamlari-ile-internetten-para-kazanmak
google reklamları ile internetten para kazanmak

Google reklamlarından para kazanmak, internetten para kazanma yollarının en başında gelebilecek, kesin kazanç sağlayacak, en garanti yöntemlerden bir tanesidir. Samimi bir şekilde ifade ediyorum. Google reklamları sayesinde ayda milyarlarca para kazananlar var.

# Bkz: Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

Haber siteleri, popüler siteler, bloglar aklınıza gelebilecek neredeyse internette bulunan tüm web siteleri google reklamlarından para kazanıyor. Öyle ki tüm bu web sitelerinin ana gelir kaynağı google reklamlarıdır.

Neden mi? Çünkü garanti para kazandıran bir yöntemdir. Risk yoktur. Bakiyeniz 200 TL ödeme eşiğine ulaştığında google hesabınıza parayı hemen yatırır.

# Bkz: Google Adsense nedir? Ne işe yarar? Nasıl para kazanılır?

Google reklamlarından para kazanmak için en azından bir blog sitenizin olması gerekir. Blog siteniz olduktan sonra adsense başvurusu yapıp sizde google üzerinden para kazanabilirsiniz.

Tabi para kazanabilmek için önemli olan bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Öyle hemen para kazanayım mantığıyla bu işe kalkışırsanız hüsrana uğrarsınız.

Web sitesi nasıl para kazandırır? Kazanç Garantili Dev Rehber adlı yazımda bir web sitesinin nasıl para kazandıracağına dair bilgilere yer verdim. Sizlerde buradaki konuyu inceleyerek nasıl kazanç sağlandığına göz atabilirsiniz.

Blog açarak internetten para kazanmak

blog-acarak-para-kazanmak
blog yazarak para kazanmak

Blog açarak internetten para kazanmak çoğu zevk sahibi insanın uyguladığı bir yöntem. Blog açmak için illa kod bilgisine ihtiyacınız yok. Herkes blog sahibi olabilir. Siz yeter ki yazmak isteyin. Blog açarak internetten para kazanmak için sürekli araştırma yapan insanlar bu işe merak salıyor. Tabi ki internette bu konuyla ilgili bir çok argüman mevcut.

# Bkz: Blog nedir? Blog açmak ne işe yarar?

Bu arada gözünüz de korkmasın. Çünkü blog açmak öyle düşündüğünüz gibi hiç bir teknik bir bilgi ya da kodlama bilgisi gerektirmez. Aynı bir word, excel programı kullanır gibi blogunuzu yönetebiliyorsunuz. Günümüz teknolojisinde artık bir blog açmak düşündüğünüzden çok daha kolay.

# Bkz: Blog yazmak para kazandırır mı? En çok para kazanan bloglar

Peki blog açarak internetten para kazanmak mümkün mü? Evet mümkün arkadaşlar. Bakın bu yazdıklarımı sırf gündem olsun, okunsun diye yazmıyorum. Zaten artık bu konularda herkes bilinçlenmeye başladı. Sektöre girip internetten para kazanarak ek gelir elde edende var, bu işten geçimini sağlayan da var.

Peki nasıl para kazanılıyor?

Blog yazarak internetten para kazanmak için kendinize bir kategori seçmenizde fayda var. Mesela bir ev hanımı yemek, moda, giyim üzerine blog açıp ayda 500-1000 TL gibi bir kazanç sağlayabilir. Sizde aynı şekilde yazmaktan zevk alacağınız, insanlara fayda sağlayabileceğiniz bir kategori seçip her ay düzenli kazanç sağlayabilirsiniz.

# Bkz: Blog nasıl yazılır? Blog yazıları nasıl yazılır? Örnek Blog Yazıları

Kategori seçimi yaptım. Bloguma yazı yazmaya başladım. Nasıl para kazanacağım? Yukarıda google üzerinden para kazanma adına çeşitli bilgilere yer verdim. Google adsense başvurusu yapıp her ay düzenli kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun dışında çeşitli yerlerden gelen reklam ve tanıtım yazılarıyla kazanç sağlayabilirsiniz.

# Bkz: Hangi Blog Para Kazandırır? En Çok Para Kazanan Bloglar Hangileridir?

Google Adsense başvurusu yaptım. Ne zaman para kazanmaya başlayacağım? Blog sitenize her gün en az 1 tane 300+ kelimelik bir yazı girmenizi öneriyorum. İlk 6 ay kazanç sağlamanız zor. Lakin 6 ayın sonunda blogunuzdan kazanmaya başlayabilirsiniz. Çünkü google öyle her yeni açılan siteye anında değer vermiyor. Bu zamana yayılmış, emek verilerek kazanç elde edilen bir yöntemdir.

Niş bir blog açarak internetten para kazanmak

nis-bir-blog-acarak-kazanmak
niş bir blog açarak kazanmak

Niş, kısaca tek bir alana yönelik anlamına gelmektedir. Yani bir blog sitesi açmadan önce sektör araştırması yapmanız gerekir. Mesela online para kazanma, youtube para kazanma gibi kelime öbekleri niş bir bloga örnektir.

Peki ben niş blogumu nasıl belirleyeceğim? Niş blogunuzun alanını belirlemek için kelime analizleri yapmanız gerekir. Youtube Para Kazanma adlı yazımda nasıl kelime analizi yapacağınızı detaylı ve resimli bir şekilde anlattım. Hemen sayfayı ziyaret ederek nasıl kelime analizi yapıp niş bir bloga sahip olacağınızı öğrenin.

# Bkz: Niş Site Nedir? Niche Sektör Nasıl Bulunur? Tüm Ayrıntılarıyla!

Neden niş blog? Niş blogların açılma sebebi rekabetinin düşük, kazancının yüksek olmasıdır. Genel blog açmak hem çok vaktinizi alır hem de kazanmanız oldukça zordur. Çünkü haber siteleri gibi dev ve köklü siteler sizin kazancınızı baltalar. Bu tarz köklü sitelerle rekabet etmeniz çok zordur. Bu sebeple niş blog açıp internetten para kazanmak sizin için en iyi yöntemlerden biridir.

Makale yazarak internetten para kazanmak

makale-yazarak-kazanmak
makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak internetten para kazanmak size basit bir yöntem olarak gelebilir. Fakat öyle hafife alınacak bir iş değildir. Gerçekten bu sektörden para kazanmanız mümkün. Hatta bu sektöre yönelik makale satış siteleri bile açıldı. Makale satışı yapan bir siteye üye olup burada yazdığınız makaleleri rahat bir şekilde satabiliyorsunuz.

Mesela makale yazarlığı yapan bir kişinin satış yaptığı sitede açtığı konuda fiyatlarına bakalım. Bu fiyatların hepsi Türkçe makale yazan kişilere aittir. Yabancı dildeki makalelerin fiyatları farklıdır. Onuda aşağıda belirteceğim.

 • 100 kelimesi 1,5 TL ve katı üzerinden çalışıyoruz.
  (100-150-200-250-300-350 kelime olan makaleler için)
 • 100 kelimesi 1,75 TL ve katı üzerinden çalışıyoruz.
  (400-450-500-1000+ kelime olan makaleler için)

şeklinde fiyat belirlemiş. Türkçe makale fiyatları genel itibariyle bu kulvarda boy gösteriyor. Çok daha kaliteli %100 seo uyumlu makale yazanlar fiyatları biraz daha yukarı çekebiliyor.

Peki farklı dilde makale yazanlar kaç TL istiyor? Hemen bu şekilde bir satış konusu açan makale yazarının fiyatlarına göz gezdirelim.

 • İngilizce 100 Kelime = 5 TL’den baslayan Fiyatlarla
 • Almanca 100 Kelime = 8 TL’den başlayan Fiyatlarla
 • İngilizceden Türkçeye
 • Türkçeden İngilizceye
 • Almancadan Türkçeye
 • Türkçeden Almancaya

Gördüğünüz üzre yabancı dilde makale yazarlığı yapmak çok daha karlı bir iş. Tabi yabancı dil bilginizin de iyi derecede olması gerekir.

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız. wmaraci, r10, bionluk, sadeceon gibi siteleri ziyaret etmenizi öneriyorum.

Dropshipping ile internetten para kazanmak, Dropshipping nedir?

Dropshipping-ile-internetten-para-kazanmak
Dropshipping ile kazanmak

Dropshipping çok az sıklıkta duyduğunuz bir terim olabilir. Bu yöntemle internetten para kazanmak isteyebileceğiniz için bahsetmekte fayda var diye düşündüm.

Bir online ticarete başlarken, anahtar unsurlardan birisi tabi ki satacak bir ürüne sahip olmaktır. Aslında, ürün olmadan bir işe sahip olmuyorsunuz. Bu gayet mantıklı, değil mi?

O zaman ürünleri nasıl alıyorsunuz? Nerden buluyorsunuz? Satılacaklarını nereden biliyorsunuz? Müşterilerinize nasıl ulaştırıyorsunuz?
İnternet girişimciliğinin muazzam dünyasında, bu sorulara verilecek tonla cevap mevcut. Kendi ürünlerinizi yaratabilirsiniz fakat bu uzun ve zaman alıcı bir süreç.

# Bkz: internetten Satış Yapmak için Neler Gerekir? Online Satış Püf Noktaları

Ya da imalatçıdan toptan alıp parkende olarak müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Fakat bu da pahalı bir çözüm ve stok almaya para yatırma ve sonucunda hiç satış yapamama riskini de almanız gerekiyor.

Bu can sıkıcı şeylerden kaçmanıza olanak tanıyan bir çözüm mevcut ve online girişiminizin bütün başlangıç süreçlerini daha kolay bir şekilde hallediyor. Buna online ticareti kasıp kavuran dropshipping deniyor.

Dropshipping ile herhangi bir türde herhangi bir ürünü satabilirsiniz ve:

Ürünlerinizi depolamak konusu gibi bir probleminiz de yok üstelik. (Bir depo kiralamak oldukça pahalı olabilir … ve boş kimse bir odasını ya da garajını kutu kutu ürünlerle doldurmak istemez).

Herhangi bir ürünü ambalajlamak ya da göndermek (Günde bilmem kaç kere sipariş alma, bunları ambalajlama ve kargocunun yolunu tutma sorununu hayal edebiliyor musunuz?) zorunda da değilsiniz.

En önemlis, satılacağından emin dahi olmadığınız ürünleri toptan almak için paranızı önden ortaya koymak zorunda değilsiniz.

Gördünüz mü? Dropshipping yoluyla iş yaptığınızda bunların hepsinden kurtulursunuz.

Peki nasıl kazanç sağlanıyor? Asıl mesele ürünü göndermede; işte burada dropshipperlar bayrağı devralır. Dropshipperların depolarında envanterleri mevcuttur. Siz onlara her siparişin toptan fiyatını ödeyerek tedarik edilecek ürünlerin siparişini verirsiniz. Bu dropshipperın tercihine göre e-posta, internet ya da elektronik bir tablo yoluyla olabilir. Onlar da siparişleri toplar ve müşterinize gönderir. İşte bu kadar.

Dropshipping işine girmeden önce bunları mutlaka okuyun

 1. Dropshipping sizi kısa yoldan zengin etmez. Tam tersine, yüksek miktarda çaba ve ticari zeka gerektirir.
 2. Dropshiping genellikle ana işiniz olmamalıdır. Zira dropshippingin size yüksek gelirler kazandırma şansı var olsa da, bu işten aylık olarak birkaç bin doların üzerinde kazanan kişi sayısı son derece azdır. Dolayısıyla bunu ana işiniz değil fakat bir yan gelir olarak değerlendirmek daha gerçekçi olacaktır.
 3. Dropshipping yapmaya başlayacağınız sermaye 2.000 TL’yi aşıyorsa risk alıyorsunuz demektir. Kanaatimizce 2.000 TL’yi aşan tutarların kısa vadede kendini amorti etmesi zor olduğundan, motivasyonunuzu kırabilir ve para kaybına sebep olabilir. Dolayısıyla dropshipping üzerinden belirli bir gelir elde edene kadar en risksiz yoldan ilerlemenizin sizin açınızdan en doğru yöntem olduğuna inanıyoruz.
 4. Her ticaret kolunda olduğu gibi dropshippingde de risk vardır. Bu riski göze alarak emin adımlar atmanız bütçeniz açısından daha sağlıklı olacaktır.
 5. Yine hatırlatmakta fayda vardır ki ne yazık ki eğitimlere harcadığınız paralar da tüm bunlara dahildir. Dropshipping ile ilgili aradığınız tüm bilgileri ücretsiz bir şekilde kolaylıkla bulabilirsiniz. Sitemiz üzerinde de bu bilgiler mevcuttur.

Anket doldurarak internetten para kazanmak

anket-doldurarak-internetten-para-kazanmak
anket doldurarak online para kazanma

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bu yöntemi üniversite öğrencileri veya lise öğrencileri boş zamanlarında kullanabilir. Bu yöntem öyle diğer internet sitelerinde anlatıldığı gibi ayda 1000-2000 dolar para bırakmıyor. Bırakması içinde çok uğraşmanız lazım. Yani düşünsenize anket dolduracaksınız ayda 1000-2000 dolar para kazanacaksınız. O zaman herkes işi gücü bırakır. Diğer web sitelerinde olduğu gibi ben burada abartıp sırf prim yapmak için buraya hikaye yazmayacağım.

Anket doldurarak nasıl para kazanılıyor? Bu işin mantığı nedir? Başka hiçbir işiniz yok. Bütün gün bilgisayar başındasınız. Piyasada ne kadar para kazandıran anket siteleri varsa hepsine üye oldunuz. Uygun bir profil oluşturdunuz.

Her gelen ankete uygun cevaplar vererek günün büyük bir bölümünde anket doldurdunuz. Size verilen referans linkleri ile öncelikle yakın çevrenizi bu sitelere üye yaptınız.

Daha sonra ise sosyal medya hesaplarınızdan, varsa kişisel bloglarınızdan, üye olduğunuz forumlardan yani tüm sosyal mecralardan anket doldurarak para kazanma işinin pazarlamasını yaparak insanların referansınızla anket doldurarak para kazandıran sitelere üye olmalarını sağladınız.

Yani kısaca tam zamanlı olarak bu işe yönelirseniz belki sizi tatmin edecek kazançlara ulaşabilirsiniz. Hiç kazandırmak demiyorum. Sonuçta buda internetten para kazanma fikirlerinden bir tanesidir. Bu sebeple yazımda yer verdim.

Kodlama ile internetten para kazanmak

kodlama-ile-internetten-para-kazanmak
programlama dilleri ile internetten para kazanmak

Php, Css, Html, Js, C++, Phyton, Javascript, SQL, Java, Bash / Shell, C#, C, Ruby, Swift, Typescript gibi programlama dillerinden herhangi bir kaçına hakim olanlar internetten rahatlıkla para kazanabilirler. Gerçekten yazılım ve kodlama işinde muazzam paralar dönüyor.

En zor kodlama dillerini bilmenize gerek yok. En basitlerinden html, css, js birazda php bilseniz yine kendinize kazanç sağlayabilirsiniz. Mesela dünyada milyonlarca kişinin kullandığı cms sistemi olan wordpress ile ilgili bir eklenti veya tema yapıp bunu satışa çıkarabilirsiniz.

# Bkz: Kod yazarak para kazanmak / Yazılımcılar için para kazanma yöntemleri

Örneğin benim kendi sitemde kullandığım tema wordpress bircoin temasıdır. Bu temayı http://birtema.com/ adresinden 200 TL karşılığında satın aldım. Temanın içerisinde lisans dosyası mevcut olduğu için sadece bu sitemde kullanabiliyorum. Yani tek sitede kullanabilirsiniz. Tabi dilerseniz ücreti karşılığında birçok sitede de kullanmanızı sağlayacak çeşitli alternatifleri var.

1 ay içerisinde 200 TL’den 20 adet tema satmış olsalar 4000 TL gibi bir kazanca ulaşmış olurlar. Tabi bunlar sadece varsayım. Emin olun sattıkları tema miktarı oldukça fazladır.

Yaptıkları sadece göz zevkine uygun, kaliteli kodlama yapısına sahip bir tema oluşturmak. Sonra bu oluşturdukları temada kaç tane isterlerse o kadar satabilirler. Ne kadar karlı bir iş değil mi? Sizde bu şekilde güzel bir tema yapıp satarak güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Sadece 1 tane yapmakla kalmayıp bir kaç tane daha çeşitli konseptlerde tema yapıp kazancı arttırabilirsiniz.

Bunun haricinde sosyal medya platformları, internet siteleri için bot veya çeşitli programlar kodlayıp satabilirsiniz. Programlama dillerini öğrenmek gerçekten sizin için kazançlı ve yararlı olacaktır. Bu tarz programlama dillerini öğrenmek istiyorsanız YouTube’da birçok ücretsiz anlatım bulunmaktadır.

Backlink ile internetten para kazanmak

backlink-ile-internetten-para-kazanmak
backlink ile internetten para kazanmak

Backlink terimine yabancı olanlar için hemen açıklayayım. Backlink bir siteden başka bir siteye verilen linktir, bağlantıdır. Bkz: google

Backlink ile internetten para kazanmak için öncelikle kaliteli bir bloga veya web sitesine ihtiyacınız vardır. Eğer böyle bir siteniz yoksa öncelikle kaliteli bir site sahibi olmanız gerekir. Kaliteli siteden kastım ayda belirli bir ziyaretçi kitlesine sahip bir web sitesini ifade etmektedir.

Mesela günlük ziyaretçisi 2000 olan bir moda blogunun tek bir backlink için isteyeceği fiyat 100-150 TL civarıdır. Sitenin günlük ziyaretçisinin, otoriterliğinin, özgünlüğünün ve benzeri unsurlarının kaliteli bir seviyede olması alınan ücreti daha da fazla arttıracaktır.

Örneğin; https://wmaraci.com/forum/backlink-paketleri.html veya https://wmaraci.com/forum/tanitim-yazisi.html adresinde backlink paketleri adı altında satışlar gerçekleştirilmektedir. Sizde backlink ile para kazanmak istiyorsanız bu tarz forumları ziyaret edebilirsiniz.

Domain alım satım yaparak internetten para kazanma

domain-alip-satarak-internetten-para-kazanmak
domain alıp satarak internetten para kazanmak

Domain bir web sitesinin ismini ifade etmektedir. Türkçe’de alan adı olarak ifade edilir. İnternette bu işin ticaretini yapan birçok kişi var. Domain alıp satarak internetten para kazanmak kolay değil tabi ama bu işin sıkı takipçileri de yok değil.

www.alanadlari.com adresini ziyaret ettiğinizde burada hangi alan adlarının ne kadara satıldığını görebilirsiniz. Mesela bu sitede bulunan tatilotel.com adlı domain 100.000 TL’ye satışa çıkarılmış. Çok büyük bir para değil mi? Peki bu domainin ilk alım fiyatı kaç TL biliyor musunuz? Bu domainin 1 yıllık alım fiyatı 48.58 TL’ydi.

Sizde bu tarz kaliteli domainler bulup satışa çıkarıp internetten para kazanabilirsiniz.

Udemy ile internetten para kazanmak

udemy-ile-internetten-para-kazanmak
udemy ile internetten para kazanmak

İnsanlara öğretebiceğiniz bir bilgi birkimi ya da yeteneğiniz varsa, video dersleri çekip bu video derslerini Udemy üzerinden ücretli bir şekilde satabilirsiniz.

Pasif bir şekilde internetten para kazanma yolları arıyorsanız, online video dersleri vererek Udemy üzerinden ciddi gelirler elde edebilirsiniz ki bu yöntem işini kaliteli yapanlar için online para kazanma adına en garantili yöntemlerden bir tanesidir.

Fiverr ile internetten para kazanmak

fiverr-ile-online-para-kazanmak
fiverr ile online para kazanmak

İnsanların yaptıkları dijital üretimleri ve yeteneklerini en az 5 dolar karşılığında satışa sundukları bir platform.  Ne gibi yetenekler ? Biraz daha açar mısın ?

Animasyon – Video Introları – Logo Dizaynı – Afiş Dizaynı – İnfografik Yapımı – Çeviri – Reklam & Pazarlama – Sanat & Eğlence gibi ve neredeyse aklınıza gelebilecek her konu ile ilgili yapılan üretimler.

Eğer orta seviyenin biraz üzeri bir ingilizceniz varsa, internetten para kazanmak adına en iyi sonuçlar alabileceğiniz platformlardan bir tanesi Fiverr.

Siz de Fiverr‘dayeteneğinizin olduğu herhangi bir alanda bir ürün üretebilir ve yeteneğiniz ile internetten para kazanmak adına ciddi bir adım atabilirsiniz. Tabii ne kadar yaratıcı olursanız, ürünlerinizin satılma ve internetten para kazanma şansınız da o kadar yüksek olacaktır.

Eğer satışa sunacağınız herhangi bir yeteneğiniz ya da üretimini yapacağınız dijital bir ürün yoksa da, youtube veya Udemy üzerinden online video eğitimleri ile istediğiniz konuda eğitimler alıp, kendinizi geliştirerek bir konuda uzmanlaşabilir ve bu uzmanlaştığınız konuda yapacağınız üretimleri satışa sunabilirsiniz.

Viator ile internetten para kazanmak

viator-ile-kazanmak
viator ile para kazanmak

Eğer ileri derecede bildiğiniz herhangi bir yabancı diliniz varsa, şehrinize gelen turistlere viator üzerinden aklınıza gelebilecek her türlü turistik aktivite için özel tur – aktivite rehberliği yaparak internetten para kazanabilirsiniz.

Yapmanız gereken ise çok basit;

Viator.com’a girip üyelik oluşturuyorsunuz ve vereceğiniz özel tur – aktivite hizmeti ile ilgili tüm detayları yazıyorsunuz ( aktivitenin ne olacağı, gün sayısı, gezilecek, kalınacak, yemek yenilecek yerler, opsiyonlar, fiyatlar gibi – şurada ve şurada yer alan örneklere bakabilirsiniz – ) ve ardından şehir ve diğer ilan detaylarınızı da girdikten sonra ilanınızı yayımlıyorsunuz.

Sizin bu ilanınız da bulunduğunuz şehre gelmek isteyen ve geldiğinde kendisine özel bir tur veya aktivite rehberinin eşlik etmesini isteyen potansiyel turistler tarafından viator üzerinden görüntüleniyor ve eğer bir turist verdiğiniz özel tur – aktivite rehberliği ile ilgilenirse de hizmetinizi satın alıyor. ( satın alma viator üzerinden gerçekleşiyor )

Siz turist(ler) ile buluşup, viator üzerinde vaat ettiğiniz hizmetleri yerine getirdikten sonra turist(ler) de viator üzerinden hizmeti aldığını onaylayıp, aldığı hizmet hakkında yorum yapıyor ve ardından (onay geldikten sonra) ödediği ücret sizin hesabınız aktarılıyor.

Bu yöntemin gerçekten internetten para kazanmak adına işe yarayıp, yaramadığı daha önce tarafımca tescillenmiştir. Unv. yıllarında bir arkadaşım ile birlikte Ankara’da viator üzerinden özel tur rehberliği hizmeti oluşturup, bir hintli turisti beypazarı turuna çıkartmıştık. O zamanlar verdiğimiz hizmetten kişi başı 100 lira gibi bir rakam kazanmıştık.

Keza viator’un sitesine gidip, İstanbul diye aratma yaptığınızda da sadece İstanbul için bile bir çok özel tur – aktivite ilanı ve bu ilanlara yapılmış binlerce değerlendirme yorumunu göreceksinizdir.

Her ne kadar bu iş fiziki olarak yapılan bir iş olsa da, müşteri kaynağı internet tabanlı olduğu için internetten para kazanma yöntemleri arasında eklemek istedim.

Eğer siz de İstanbul – Antalya – İzmir – Muğla gibi illerde ikamet ediyorsanız, bildiğiniz ileri derecede bir yabancı diliniz varsa ve bu tür sosyal işlerden hoşlanıyorsanız, mutlaka bu internetten para kazanma yöntemini değerlendirin derim.

Stock Music – Stock Video ile internetten para kazanmak

stock-muzik-ile-kazanmak
stock müzik ve video ile para kazanmak

Müzik, Ses efekti, video üretimleri yaparak da dolar olarak internet üzerinden para kazanmak mümkün. Hatta bu işten çok ciddi paralar kazananlar var.

Müziğin dili yok. Her dile, her kültüre hitap eden bir olgu. Tabi ki bu da dünyaya satış yapmak ve dolar kazanmak adına muazzam bir fırsat aslında. Eğer müzik üretecek ekipmanlara ve yeteneğe sahipseniz Audiojungle gibi platformlar üzerinden bu üretimlerini satışa çıkartabilirsiniz.

Gülme sesleri, bebek sesleri, kalabalığın çıkardığı sesleri, cihazların – trafiğin çıkarttığı sesleri, doğa sesleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü sesi kaydedip ( tabi ki bu kayıtlar yüksek kalitede olmalı ) $1 – $2 dolardan satabilirsiniz.

Bunlara ek olarak kayıttan ziyade çizgi filmler için, telefon uygulamaları için menü – buton ses efektleri, fütüristlik ses efektleri, oyun ses efektleri vs. gibi üretimler yapabilir, yine bunları da satabilirsiniz.

Ayrıca üretim açısından düşündüğümüzde farklı kategorilerde müzik üretimleri yaparak yine bu platform üzerinden satış yaparak internet üzerinden para kazanaiblirsiniz. ( Video intro giriş müzikleri – Sinematik – Klasik – Elektronik – Folk – Funk müzikler vs gibi )

Audiojungle platformunda satışa sunduğu müzikler ile haftada, 19 dolardan 170’den fazla satış yapan müzik yapımcıları mevcut. Bu da aşağı yukarı tek bir üretimle haftada 3000 dolar gibi bir rakam demek.

AirBNB ile internetten para kazanmak

airbnb-ile-para-kazanmak
airbnb ile online para kazanmak

İnternetten para kazanmak için en geçerli, güzel ve sosyal etkileşimi en yüksek yollardan bir diğeri de AirbnbPeki nedir bu Airbnb ?

Evinizi veya evinizin bir odasını potansiyel misafirlere kiralayabileceğiniz dünya çapında işleyen bir sistem. Otel ve konaklama sektörüne alternatif olarak doğmuş ve muazzam olumlu geri dönüşler almış, milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sistem.

Tabi Tükiye’de de binlerce kullanıcı mevcut. Siz de Airbnb sitesine baktığınızda Türkiye’de bir çok kişinin konaklamak isteyenler için yer sağlayıcı olarak evlerini ya da bir odalarını kiraladığını göreceksinizdir.

Öncelikle siteye girin ve yaşadığınız yerdeki yer sağlayıcı kişilerin sağladıkları evlere bakın ve bir fiyat araştırması yapın. Daha sonra ilanınızı oluşturun ve dünyanın her yerinden gelebilecek potansiyel misafirlere hazır olun !

Siz misafirperverliğinizi ne kadar üst seviyelerde tutarsanız, misafirlerinizden o denli olumlu yorum alır ve ne kadar olumlu yorum alırsanız, potansiyel misafirlerin size güvenerek kiraladığınız evde konaklama oranı da o kadar artar.

Satış ortaklığı ile internetten para kazanmak

satis-ortakligi-ile-online-para-kazanma
satış ortaklığı ile para kazanmak

Bir çok firma hizmet veya ürünlerini internet üzerinden pazarlamak için satış ortaklığı (affiliate marketing) yöntemini uygular. Bu internet üzerinden pazarlama adına en ama en etkili yöntemdir çünkü direkt satışa yöneliktir.

Satış ortaklığı genel mantığı şu şekilde işler;

Firma satış ortağına; eğer bir ürünümü satmaya aracı olursan, bana müşteri gönderirsen ve o müşteri benden satın alma gerçekleştirirse, satılan ürünün fiyatından belirli bir komisyon oranında sana ödeme yaparım der.

Bu oranlar dünya ortalamasında %20 civarındadır.

Yani siz bir firmanın 100 liralık bir ürününü satmaya aracı olursanız, o 100 liranın 20 lirası firma tarafından size ödenir.

Peki ne tür veya hangi firmalar satış ortaklığı veriyor?

Türkiye’de bu pazarlama yöntemi çok yaygın olmasa da (Türk şirketlerinin vizyonu saolsun) yurtdışında internet üzerinden satış yapan neredeyse her firma bu yöntemi kullanıyor.

Amazon, ebay, deal extreme, aliexpress, banggood, gearbest, focalprice, bestofferbuy, booking, expedia, airbnb gibi aklınıza gelebilecek her sektörden binlerce firma.

Peki satış ortaklığı nasıl yapılıyor?

Genel mantığı şu şekilde: Satış ortaklığı yapmak istediğiniz firmanın affiliate sayfasından başvuruda bulunuyorsunuz ve başvurunuz kabul olursa firma size bir adet referans linki veriyor.

Siz de bu firmanın ürünlerini pazarlarken bu firmaya referans linkiniz ile link veriyorsunuz ve böylece satış gerçekleştiğinde firma satışın sizin aracılığınız ile gerçekleştiğini anlıyor ve size komisyonunuzu yansıtıyor. ( Bu sistem otomatik işliyor zaten)

Peki pazarlamayı nasıl yapabilirsiniz ? Bunun için sadece 2 yöntem mevcut;

1- Yazılı Olarak: Bir blogunuz veya siteniz olacak ve bu blogunuz üzerinden yazılar yazarak bu firmaların ürünlerini pazarlayacaksınız.

Mesela booking.com’u pazarlayacaksınız diyelim. Bunun için bir blog açıyorsunuz. Blogunuzda otel tavsiyeleri veren yazılar yazıyorsunuz.

Diyelim ki Londra’da yer alan otelleri pazarlayacaksınız. Londra’da kalınacak yerler diye bir yazı yazıyorsunuz ve bu yazının içerisinde otellerin merkeze yakınlığı – aldığı müşteri yorumları – fiyatı vs gibi onlarca değerlendirme çerçevesinde tanıtımını yaptığınız bir yazı yazıyorsunuz.

Yazınızdan her bir otel için de o otelin booking.com’da yer alan ilanına booking’in size verdiği referans linki ile link veriyorsunuz. ( şu linkten bu otel için rezervasyonunuzu yapabilirsiniz gibi )

Londra’da kalınacak yerler yazınız da google’da üst sıralara çıktığı zaman “londra’da kalınacak yerler” aratması yapan kişiler için üst sıralarda çıkmaya başladığı zaman ziyaretçi almaya başlıyor. Yani yazınız, verdiğiniz tavsiyeler insanlar tarafından okunmaya başlıyor.

Bir ziyaretçiniz yazınızı okuyup, verdiğiniz referanslı linke tıklayarak tavsiye ettiğiniz otel için booking.com üzerinden rezervasyon yaparsa da, booking sizin aracı olduğunuz satıştan elde ettiğini karın %25’ini size ödüyor.

İnternet üzerinden para kazanmak için bu yöntemi uygulayan onlarca otoriter gezi blogu var. Ki bu yöntem ile çok ciddi paralar kazanıyorlar.

Ya da diyelim ki amazon, dx veya aliexpress için satış ortaklığı yapacaksınız. Yine bu alışveriş sitelerinde yer alan ve en çok satan ürünlerden birinin detaylı inceleme yazısını yazabilirsiniz.

Mesela hem amazon, hem dx hem de aliexpress’te satışa sunulan bir dron’un incelemesini tüm detayları ile birlikte yazar ve yazının sonunda da “en ucuz nereden alınır” diye bir başlık oluşturursunuz

Bu başlık altında ise bu 3 sitenin de fiyatları ile birlikte karşılaştırmasını yaparsınız ve “şuraya tıklayarak satın alabilirsiniz” deyip, şuraya kelimesine referanslı linkinizi eklersiniz.

Böylece herhangi bir ziyaretçi sizin inceleme yazınızı okuyup, en ucuz nereden alınır başlığı altında bulunan referans linkine tıklayarak gidip ürünü satın alırsa, siz de yine ürünün satış fiyatıdan belirli bir oranda komsiyon alırsınız.

Not: Müşterinin illa ki linke tıklar tıklamaz satın alması da şart değil. Linke tıkladıktan sonra 30 gün ( veya 60 – 120 gün / firmadan firmaya değişiyor ) sonra da alsa yine de o satış siz aracılık ettiğiniz için size komisyon olarak yansıtılıyor.

2- Video: Diğer bir pazarlama yöntemi ise tabi ki youtube. Mesela buna en iyi örneklerden bir tanesini şurada yer alan videoda görebilirsiniz.

Video konseptinde videoyu çeken kişi çin alışveriş sitelerinden ürünler sipariş ediyor ve o ürünlerin kısa kısa tanıtımlarını yapıyor. Videonun açıklama kısmına ise bu ürünleri nereden alabileceğinizin linkini koydum diyor. ( Ki bu linkler referanslı, yani satış ortaklığı linkleri oluyor. )

Video’da yer alan bir ürünü beğenen ve aynısını almak isteyen bir kişi ise açıklama kısmında bulunan linke tıklayarak satın alma gerçekleştirdiğinde video sahibi o satıştan bir komisyon almış oluyor.

Ben 2 adet uygulamalı canlı örnek versem de, pazarlama tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir durum. Yüzlerce farklı yol ile bu tür pazarlamalar yaparak satış ortaklığı ile internetten para kazanma gerçek anlamda mümkün.

Freelancer olarak online para kazanmak

freelancer-olarak-online-para-kazanmak
freelancer olarak internetten para kazanmak

Bu platform da upwork gibi bir çok kategoride bağımsız olarak çalışarak iş bulabileceğiniz en popüler platformlardan.

İnternetten nasıl para kazanırım diye soranlar için Freelancer.com verilebilecek en güzel cevaplardan diğer bir tanesi. Eğer ingilizceniz varsa, freelancer olarak internet üzerinden para kazanmak için en geçerli ve garanti yöntemler arasında.

Bu platform’da daha çok yazılım odaklı işler olsa da, yine bir çok farklı kategoride işler de bulmanız mümkün. Mesela tur rehberi arayan da var, çeviri – dublaj – ressam – muhsebeci, hatta şarkı çeviri / seslendirme için vocalist bile arayanda.

Online oyunlar ile online para kazanmak

online-oyun-oynayarak-para-kazanmak
online oyun oynayarak para kazanmak

Bu bahsedeceğim yöntemi eğer daha önce hiç duymadıysanız internetten para kazanma yolları arasında sizi en çok şaşırtanlardan bir tanesi olacaktır.

Skin ne demek: Skin oyunlarda bulunan silah veya teçhizata sadece görsellik anlamında farklılık katan tasarımlardır. Skin’ler oyundaki silahlara veya teçhizata fiziksel olarak bir üstünlük sağlamaz.

Sadece görsellik anlamında farklılık yaratır. Mesela CS:GO oynunda bulunan normal tasarımlı bir AK-47 ile üzerine skin geçirilmiş bir AK-47 işlevsel olarak aynıdır. Yani ikisi arasında güç olarak hiç bir fark yoktur.

Ee ne yani, aralarında hiç bir fark yoksa, kullanıldığında bir üstünlük sağlamıyorsa insanlar skin’e neden para versin diye düşünmeyin! İnanın bana bu işte muazzam paralar dönüyor. Skin yetenek veya güç açısından bir üstünlük sağlaması da statü açısından diğer oyuncular üzerinde ciddi üstünlük sağlıyor.

# Bkz: Online Oyunlardan Para Kazanmak | Oyun Oynayarak Para Kazanın

Yani buna ister zengin gösterme, ister hava atma, ister oyun yapımcılarına yardımcı olma, ister prestij, ister karizma ya da ne derseniz deyin, skin’lerin oyunlarda genel olarak diğer oyuncular üzerinden böyle bir etkisi olduğu için böyle bir market oluşmuş ve bu markette ciddi harcamalar yapılıyor.

PUBG, CS:GO, H1Z1 (ve bir çok oyun) gibi oyunları daha önce oynadıysanız, oynamadıysanız bile oyunlara karşı ilginiz var ise ya da hiç ilginiz alakanız yoksa bile steam market üzerinden silah skinleri alım satımı yaparak ciddi anlamda para kazanabilirsiniz.

# Bunu aynı borsa gibi düşünün. Belirli bir miktar sermaye ile steam marketten oyunlarda kullanılan silahlar için fiyatları düştüğü zaman skin satın alımları yapıyorsunuz ve fiyatları yükseldiği zaman da bu skinleri satıyorsunuz.

Keza steam market fiyat artış – düşüş zamanlarını, alım satım hacimlerini, en düşük – en yüksek alım satım fiyat aralıklarını aynı borsada olduğu gibi detaylı grafik olarak size sunuyor. Ayrıca belirlediğiniz fiyatlardan otomatik – alım satım emirleri verebiliyorsunuz.

Tabi steam markette kazandığınız parayı ödeme olarak alamıyorsunuz. Sadece o para steam hesabınıza yansıyor. Ancak hesabınızda bulunan paranın tamamı ile bir skin alabiliyor ve o skin’i opskins ya da bynoname gibi dış kaynaklı marketlerde gerçek para karşılığı satabiliyorsunuz.

Böylece kazandığınız dijital parayı gerçek paraya dönüştürerek internetten para kazanma hedefinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Twentify ile online para kazanmak

twentify-ile-online-para-kazanmak
twentify ile online para kazanmak

Twentify firmaların pazar araştırması ve denetleme ihtiyaçlarını bağımsız, 3. kişiler ile karşılamasını sağlayan bir platform, bir telefon uygulaması.

Buradaki 3. kişi siz oluyorsunuz. Diyelim ki ülke çapında zincir otelleri bulunan bir şirket otellerinde resepsiyon / ön büro hizmet standartlarında güncellemeye gitti. Bunun da doğru bir şekilde her otelinde uygulandığından emin olmak istiyor.

Böyle bir durumda bu şirket, denetleme için bir firma ile anlaşsa ya da kendi denetçilerini oluştursa ortaya ciddi bir maliyet çıkıyor. Şirkette bunun yerine çok daha az maliyetli olan Twentify ile anlaşıyor.

Twentify’da bu denetlemleri sistemine üye olan bireysel kişiler, yani sizin aracılığınız ile sizi gizli müşteri olarak bulunduğunuz şehirdeki o şirketin oteline gönderiyor ve aynı zamanda size neyi kontrol etmeniz gerektiğinin de talimatını veriyor.

Siz de otelin resepsiyonuna bir müşteri gibi gidip verilen hizmeti tecrübe ediyorsunuz ve edindiğiniz tecrübeyi geri bildirim olarak Twentify’a iletiyorsunuz. Twentify’da bu geri dönüşü şirkete iletiyor ve size de hizmetiniz için bir ücret ödüyor.

Oteller gibi ülke genelinde aklınıza gelebilecek her tülü zincir ve geniş ağa sahip firma ( gsm firmaları, kozmetik firmaları, restoranlar vs. ) için denetim ve pazarlama adına bu uygulama sayesinde sizde iş alabilir ve aldığınız işler ile internetten para kazanma düşüncenizi eyleme dökebilirsiniz.

Online marketlerde ürün satarak online para kazanmak

online-marketlerle-online-para-kazanmak
online marketlerle online para-kazanmak

Dünya üzerinde alıcı ile satıcıyı bir araya getiren onlarca market var. Ancak tabii ki bu marketlerin en büyüklerine satış yapmanız, internetten para kazanma potansiyelinizi arttıracaktır.

Peki en iyi alternatiflerim neler ?

Tabii bu mecralardan üzerinden para kazanmak için doğru bir şekilde araştırma yapmanız gerekeir. Ebay ve özellikle de Etsy üzerinden ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Keza Etsy’de satış yapan bir çok Türk olduğunu biliyorum. O yüzden özellikle Etsy diyorum. Çünkü Etsy’nin ana hedefi butik elbise, takı, düğün ürünleri, hediyeler gibi ürünlerden oluşuyor. Ki bu da ülkemizin en iyi olduğu noktalardan bir tanesi.

Siz de neler satabileceğinize dair biraz araştırma yaparak internetten para kazanma adına Etsy’de ürün listeleyebilir, ihracat yapıp, ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Twitch yayıncısı olarak online para kazanmak

twitch-yayincisi-olarak-online-para-kazanmak
twitch yayıncısı olarak para kazanmak

Twitch.tv, oyuncuların oynadıkları oyunun canlı bir şekilde yayınını yaptığı ve büyük kitlelerce izlendiği, izlenirken de internet üzerinden para kazandığı bir platformdur.

Twitch insanlara televizyon kanalı gibi yayım yapmalarına olanak sağlayan interaktif ve son zamanların en popüler platformlarından bir tanesidir.

Öyle ki ünlü yabancı yayıncıların ( ingilizce dilinde ) aylık kazançları 50 bin ile 500 bin dolar arasında değişiyor. Türkiye’de bu rakamsa ünlü yayıncılar için 50 bin liranın üzerinde. İnternetten para kazanma adına size de bu platform üzerinden yayın açabilirsiniz.

Yayıncıların internetten para kazanma kaynakları bu platformda 2 ana yolla oluyor;

1- Yayını izleyen insanlar yayıncıya bağış yapıyor. Bu bağışların herhangi bir sebebi olması gerekmiyor. Bazıları sadece yayıncıyı sevdikleri için, bazıları gönderdikleri bağışlara mesaj yazarak mesajlarının yayında okunması için gönüllerinden kopan miktarları gönderiyor.

2- Aynı zamanda yayının bir de chat kısmı oluyor. Bu chat kısmından izleyiciler yayımcı ile interaktif bir şekilde iletişim halinde oluyor. Tabii chat’te izleyiciler, diğer izleyicilere göre daha üstün izinlere sahip olmak ve sohbet kısmında bulunan kısıtlamalara takılmadan yayını izleyebilmek için bir de bu yayıncının kanalına aylık 5 dolar ödeme yaparak abone oluyor.

Tabii yayınlar sadece oyunlardan da oluşmuyor. Müzik yapan, resim çizen, talk show yapan yayıncılar da mevcut. Ancak ana kitle izleyici hep oyunlar üzerinde.

Eğer siz de hayatınızda oyunlara ciddi zaman ayıran biriyseniz, internetten para kazanma için yayıncı olmayı düşünebilirsiniz.

Bionluk ile online para kazanmak

Fiverr baz alınarak oluşturulmuş yerli bir alternatif olarak karşımıza çıkan Bionlukinternetten üzerinden para kazanmak adına en sağlıklı sonuçlar alabileceğiniz bir diğer platform.

Türkiye’de binlerce kullancısı olan bu platfrom üzerinden yine yeteneklerinizi bir ürün haline çevirebilir ve internet üzerinden para kazanma istediğinizi eyleme dökebilirsiniz.

SadeceON, bionluk, fiverr gibi platformlar üzerinden internetten para kazanmak istiyorsanız, eğer biraz ingilizceniz varsa, tercihinizi kesinlikle Fiverr‘dan yana yapın derim.

Nedeni ise basit;

 • Yerli sitelerde max. 50 milyon kişisye satış yapma potansiyeliniz varken, Fiverr’da bu potansiyel 2 milyar kişiye kadar çıkıyor.
 • Ayrıca Fiverr’da dolar olarak kazanırken yerli girişimlerde TL olarak kazanıyorsunuz.

Sadeceon ile online para kazanmak

İnternetten para kazanma adına bir diğer alternatifiniz ise SadeceOn. Zaten siteye girer girmez nasıl bir platfrom olduğunu anlayacaksınızdır.

Evet, Fiverr‘ın bir diğer yerli versiyonu.

Fiverr baz alınarak oluşturulmuş bu yerli girişimde yine internetten para kazanmak adına en sağlıklı platfromlar arasında geliyor. Eğer Fiverr‘dan iş yapamayacak kadar ingilizce bilgisine sahip değilseniz, alternatif olarak sadeceon’da internet üzerinden para kazanmak adına şansınızı deneyebilirsiniz.

İnstagram’da dükkan açarak online para kazanmak

İnstagram üzerinden satış yaparak internetten para kazanmak oldukça karlı bir iştir. Ülkemizde de bu yöntem aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Hemen size nasıl kazanacağınıza dair ipuçlarını aktarayım. Kendinize sizi uğraştırmayacak bir ürün seçmenizi tavsiye ediyorum. Yani beden, ölçü gerektirmeyecek bir üründen bahsediyorum.

Mesela karadeniz yöresel ürünlerinden biri olan keşan satışı yaparak para kazanmanız mümkün. Bu ürünün satışı o kadar kolaydır ki sizi hiç yormaz. Ne beden bilgisi istemek zorunda kalırsınız ne de ölçü.

Keşan yöresel ürününün birçok çeşidi var. Keşan popüler olunca keşan bezinden saç bandanaları ve benzeri şekilde giysilere yer verilmeye başlandı.

İnstagramdan sadece keşan satışı yaparak haftada 500 TL kazanan bir arkadaşım var. İnstagram sayfasında şuanda sadece 5569 takipçisi var ve kendisi bu işi hobi ve ek gelir amaçlı yapıyor.

Ona instagram sayfasının reklamını yapmak için teklif sunduğumda bana ”altından kalkamam” diye cevap verdi. Bu ne demek biliyor musunuz? Sayfasının reklamını yapsa çok daha fazla satış yapacağını, çok daha fazla kazanacağını biliyor. Tek korkusu müşterilerine yetişememek.

Sizde bu şekilde instagram üzerinden satış yaparak online olarak para kazanabilirsiniz. Tabi bu iş bayanlar için oldukça yararlı ve karlıdır. Özellikle ev hanımları için çok karlı bir iştir.

Kapanış

Yukarıda internetten para kazanmak isteyenler için birçok alternatife yer verdim. Ciddi manada bu sanal ortamdan para kazanmak istiyorsanız emek vermeniz gerekiyor. Emek verip işinizi en kaliteli bir şekilde gerçekleştirdiğinizde inanın her sektörden para kazanırsınız. Şu yukarıda anlattıklarımdan birini seçin ve ona sımsıkı sarılın, inanın kazanacaksınız. Konuyu her zaman güncellemeye devam edip, yeni fikirleri paylaşamaya devam edeceğim. Takipte kalın!