Google reklam vermek çok pahallı mıdır? Google, dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. Milyarlarca kişi bilgiye ve aradıklarına Google üzerinden ulaşmaktadır. Arama motorları kullanıcılarına doğru bilgiyi sunmak için oldukça titiz bir çalışma yürütür.

Bu kadar kapsamlı bir platformda reklam yayınlamak size veya firmanıza doping etkisi yaratacaktır. Şimdiden gözünüz korkmasın. Aslında iş sandığınız gibi çok maliyetli değil. Google da tüm internet siteleri gibi kazancının çoğunluğunu reklamlardan sağlar.

Bu yazımda sizi Google reklam fiyatları hakkında bilgilendirip nasıl daha ucuz maliyetle reklam vereceğinizi açıklıyorum.

Google reklam vermek kaç paradır? Çok fazla bir meblağ tutar mı?

Google reklam vermek çok fazla pahallı veya çok ucuzdur diyemem. Bunu kimse diyemez.

Çünkü Google bünyesinde vereceğiniz reklamların bölge, konu, hedef kitle ve benzeri seçim alanları vardır. Mesela sizin 20.000 nüfuslu bir ilçede butik dükkanınız vardır. Reklam verirken bu bölge sınırlarını seçebiliyorsunuz. Böyle olunca maliyet düşüyor. Daha az bütçeyle reklam verebiliyorsunuz.

# Bkz: Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

Tüm Türkiye geneline reklam verdiğinizde çok fazla bir maliyetle karşılaşabilirsiniz. Keza reklamınız Türkiye genelinde yayınlanacak olup sizin gibi reklam verenlerde olacaktır.

Hal böyle olunca rekabet oluşacak. Oluşan rekabet neticesinde ise reklam vermek için bütçenizi arttırmanız gerekecektir. Örneğin bayan iç çamaşırı ile alakalı bir reklam çıkmak istediğinizde sizin gibi reklam verenlerle rekabet içerisinde olma ihtimaliniz olduğundan bütçenizi arttırmanız gerecektir.

Bir müşterim için google reklam verdim. Bakın ne kadar tuttu.

Bir müşterim için google adwords aracını kullanarak reklam çalışması yaptım.

Reklamlarının 14 gün boyunca yayında kalmasını talep etti. 14 gün boyunca Trabzon ili sınırları içerisinde reklamlarının yayınlanması gerektiğini belirtti.

14 günlük reklam için 5.500 TL harcama yapıldı. Verdiği reklamın görsellerini hazırladım ve google adwords aracılığıyla reklamını yayınladım. Reklamı büyük haber sitelerinde ve bütün otoriter sitelerde yayınlandı.

Öncelikle günlük bütçeyi 50 TL olarak ayarladım. Fakat google bütçeniz düşük olduğunda size günlük bütçenizi arttırmanız konusunda uyarı veriyor. Hal böyle olunca bütçeyi yavaş yavaş yükselttim.

Reklam vereceğiniz bölge ve sektör bütçenin miktarını belirleme konusunda oldukça önemlidir. Google reklam vermek gibi bir niyetiniz varsa bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Tabi ki 100 TL ile de reklam verebilirsiniz. Günlük 5 TL bütçe ayırıp reklam girişi yapabilirsiniz ama gösterim ve tıklama oranınız düşük olacaktır. Yani reklamlarınız sürekli olarak yayında kalmayacaktır.

Bununda çözümü var. Google reklamlarınızı belirli bir saatte yayınlamanıza olanak sağlıyor. Mesela reklam girişi yaptığınızda reklamınızın saat 12:00 ile 14:00 arasında gösterime çıkmasını seçebiliyorsunuz.

Google reklam vermek çok pahallı veya ucuzdur diyememe nedenim sektör ve rekabetten dolayıdır. Google reklam vermek için sizde deneme yanılma yöntemini uygulayabilir veya hiç uğraşmadan reklam ajanslarıyla reklamlarınızı yayınlatabilirsiniz.