Google adsense nedir? Ne işe yarar? Google adsense ile nasıl para kazanılır? İnternet ile haşır neşir olanların mutlaka duymuş olduğu adsense hakkında detaylı bir bilgi argümanına ulaşabileceksiniz. Özellikle internetten para kazanmak isteyenlerin mutlaka adsense hakkında bilgi birikimine sahip olması gerekir. Her an, her alanda ihtiyacınız olacaktır.

Google Adsense nedir? Adsense Ne işe yarar?

Google Adsense, dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google’ın geliştirdiği, website, youtube kanalı sahiplerinin para kazanmasına yardımcı olan bir servistir. Şuandaki website sahiplerinin gelir kanallarına baktığımızda bunun en yüksek oranı reklamlardan elde edilmektedir. Reklam kanalında ise en yüksek paydaya yine Adsense sahiptir.

Google Adsense Resmi Sitesi > https://www.google.com/intl/tr_tr/adsense/start/

Adsense, Google bünyesinde bulunan bir reklam aracıdır diyebiliriz. Adsense hesabı açarak burada bulunan reklamları sitenize eklersiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu reklamları gördüğünde veya tıkladığında para kazanırsınız.

Adsense, Google Adwords aracı ile bağlantılı çalışır. İşin mantığı şudur. Firmalar, reklam verenler Google Adwords aracılığı ile reklamlarını yayınlar. Google Adwords ile yayına alınan reklamlar Adsense üzerinden gösterime çıkar.

# Bkz: Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

Hem reklam veren hem de reklam yayınlayan para kazanır. Reklam verenin amacı çok daha fazla kitleye ulaşmak, markasınız tanıtmaktır. Reklam verenler Google Adwords ile büyük kitlelere ulaşarak kazancını arttırabilir.

Adsense, YouTube gibi video içerik platformları ile de bağlantılıdır. Youtuberlarda adsense reklamları üzerinden kazanç elde edebilir. Youtubeda izlediğiniz videolarda kısım kısım çıkan reklamlar Google Ads reklamlarıdır.

# Bkz: YouTube reklamları ne kadar kazandırıyor? Reklam geliri hesaplama

# Bkz: YouTube Para Kazanma / 2019 / Dev Rehber / Kazanmaya Başlayın

İnternet siteleri Adsense Reklamlarından Nasıl Para Kazanır?

İnternet siteleri veya youtuberlar gelirlerinin çoğunu %80’lik bir kısmını adsense reklamlarından kazanır. Web site sahipleri anahtar kelime araştırması yaparak hangi kelimelerin daha fazla ücret verdiğini araştırır. Bulduğu bu kelimeler ile ilgili makaleler yazar. Yazılan bu makaleleri ziyaret edip reklamlara tıklayan ve bu reklamları gören ziyaretçiler sayesinde para kazanırlar.

# Bkz: Web sitesi nasıl para kazandırır? Kazanç Garantili Dev Rehber

Bu aslında çok basitmiş gibi gelse de o kadar da basit değil. Çünkü para kazandıran anahtar kelimelerin rekabet oranı genelde yüksektir. Web site sahipleri Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı veya buna benzer başka bir anahtar kelime aracı ile bu kelimeleri analiz eder.

Rekabet oranı, tıklama başına maliyet oranı, aranma hacmi gibi analizler sayesinde o kelime ile ilgili çalışma yapıp yapmayacağına karar verir.

Bu konuyla ilgili olarak, daha fazla bilgiye ulaşmak için Niş Site Nedir? Niche Sektör Nasıl Bulunur? Tüm Ayrıntılarıyla! başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Yayıncılar, İçerik için AdSense’le reklam görüntüledikleri için, Google tarafından hizmetle bağlantılı olarak tahakkuk ettirilen gelirin %68’ini alır. Yayıncılar, Arama için AdSense için Google tarafından tahakkuk ettirilen gelirin %51’ini alır.

Örneğin, Google’ın sitenizdeki reklam envanteri için yaptığı açık artırmadan 100 TL elde ediliyorsa, %68’lik gelir paylaşımı oranı karşılığında AdSense’ten 68 TL alırsınız.

Adsense kullanmak için ödeme yapmam gerekir mi?

Hayır. AdSense’e katılım ücretsizdir. Hatta, Google sitenizde gösterdiğiniz Google reklamlarının aldığı tıklamalar, gösterimler ve diğer etkileşimler için size ödeme yapar. Tamamen ücretsiz olarak adsense üzerinden para kazanabilirsiniz.

Google Adsense kullanmak için ne yapmam gerekir?

Adsense kullanabilmeniz için web sitenizin, blogunuzun veya youtube kanalınızın olması gerekir. Tabi bunun yanında birde gmail hesabınızın olması gerekiyor. Tüm bunlara sahip olduktan sonra adsense hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Fakat adsense politikaları sebebiyle her başvuru yapanın hesabı onaylanmıyor. İllegal içerikler, kopya içerikler, telif hakkına sebep olabilecek paylaşımlar kesinlikle adsense onayı alamaz.

Adsense hesabı oluşturabilmek için uymanız gereken politikalara buradan ulaşabilirsiniz.