Anahtar kelime analizi, Türkçe anahtar kelime bulma, anahtar kelime planlayıcı kullanma ve benzeri alanlarda nasıl çalışma yapılacağını içeren en kapsamlı içerik ile size en net bilgiyi veriyorum.

Sizde artık anahtar kelime analizi yaparak sitenizin çok daha fazla ziyaretçi ağırlamasına olanak sağlayacaksınız. Burada anlatacağım bilgiler sayesinde inanın bana anahtar kelime uzmanı olmanız kaçınılmaz olacak.

Anahtar kelime aracını nasıl kullanacağınızı, alternatif yöntemleri ve daha bir çok detayı masaya yatırıyorum. Kendim hangi yöntemi uyguluyor ve yapıyorsam size de aynını aktarıyorum.

Anahtar kelime analizi yapmak çok çok önemlidir. Bunu her alanda kullanabilirsiniz. Bir e-ticaret, youtube, internet siteleri ve benzeri alanlarda anahtar kelime analizi yapmak son derece önemlidir.

Neden mi önemli? Bakın mesela bir blog sitenizin olduğunu düşünün. Anahtar kelime analizi yapmadan bu blog sayfanıza makaleler yazdığınızı varsayalım.

1-2 ay sonra ne olacak biliyor musunuz? Bloguma kimse girmiyor! diye yakınmaya başlayacaksınız. Anahtar kelime aracı kullanmadan makale yazarsanız girmez!

İlk önce yazacağınız yazının insanlar tarafından aranıp aranmadığına, rekabetine bir bakacaksınız. Ondan sonra bu uygundur deyip makale yazmaya başlayacaksınız.

Anahtar kelime analizinin faydaları nelerdir?

Anahtar kelime planlayıcı kullanıp anahtar kelime analizi yaptığınızda ne gibi fayda sağlarsınız bunu madde madde açıklayayım.

  • Öncelikle sitenize çok daha fazla ziyaretçi kazandırabilirsiniz.
  • Siteniz üzerinden para kazanımını arttırabilirsiniz.
  • Sitenizin bilinirliğini arttırabilirsiniz.
  • Satış yapacağınız ürünler hakkında bilgi alıp bir nebze risk analizi gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Gereksiz konular üzerinde durmanızı önleyerek size fayda sağlayacak alanlara yönelmenizi sağlar.
  • Zamanınızın boşa gitmesini önlemiş olursunuz.

Anahtar kelime aracı kullanıp analiz yapmak son derece faydalı ve önemlidir.

Bir işe girdiğinizde boşa kürek çekmenizin önüne geçecek olan en güçlü silahınızdır. Bunu unutmayın.

Hangi anahtar kelime analizi aracını kullanmalıyım?

İnternetten birçok anahtar kelime aracı bulunur. Bunlara anahtar kelime planlayıcı da denilebilir. Ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılırlar. Ücretli anahtar kelime araçları çok daha profesyonel işler için kullanılabilir. Daha çok rekabetin olduğu alanlarda kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Ücretsiz olarak en çok kullanılan Google anahtar kelime planlayıcısıdır. Aşağıda bu araçları nasıl kullanacağınıza dair bilgilere yer vereceğim.

Keywordtool.io

SEMrush

Keyword Spy

MOZ

Neil Patel

Google Adwords

Ben google anahtar kelime planlayıcı ve neil patel’i kullanıyorum. Anahtar kelime mi bu araçlar sayesinde şekillendirip google aramalarında çıkan önerileri dikkate alarak çalışma yapıyorum.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı nasıl kullanılır?

Google Adwords Anhtar Kelime Planlayıcıyı kullanmak için gmail hesabınızın olması gerekir.

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/ adresine gidin. Sağ üst köşede bulunan ”Oturum Aç” ibaresine tıklayın.

google adwords anahtar kelime planlayici niş site nedir
google adwords anahtar kelime planlayıcı

Karşınıza çıkan sayfada ”Google Ads kullanımında deneyimli misiniz?” ibaresine tıklayın.

google adwords anahtar kelime planlayici kullanimi
google adwords anahtar kelime planlayıcı kullanımı

Karşınıza çıkan sayfada ”Kampanya olmadan bir hesap oluşturun” ibaresine tıklayın.

google ads anahtar kelime planlayici kullanimi
google ads anahtar kelime planlayıcı kullanımı

Karşınıza çıkan sayfada ”Gönder” butonuna tıklayın.

google adwords kullanımı
google ads kullanımı

Karşınıza çıkan sayfadan ilk önce ”Araçlar ve Ayarlar” ibaresine ardından, ”Anahtar Kelime Planlayıcı” ibaresine tıklayın.

anahtar kelime planlayıcı kullanımı
anahtar kelime planlayıcı kullanımı

Karşınıza çıkan sayfada ”Yeni anahtar kelimeler keşfedin” ibaresine tıklayın.

yeni anahtar kelimeler keşfedin
yeni anahtar kelimeler keşfedin

Ardından açılan alana bir kelime yazın. Ben niş site yazdım. Sizde herhangi bir kelime yazıp ”Başla” butonuna basın.

niş kelime bulma
niş kelime bulma

Evet kelimeleri bize listeledi. Burada bir kelimenin aylık ortalama aranma hacmini, tıklama başına verdiği ücreti ve rekabet düzeyini görebilirsiniz. Hatta ”Ort. Aylık Arama Sayısı”ibaresinin üstüne tıkladığınızda yukarıdan aşağı doğru sıralama yapar. Aynı şekilde ”Sayfanın üstü teklifi” ibaresine tıkladığınızda size TBM oranı en yüksek kelimeleri sıralar.

# Bkz: Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

Google Adwords ile anahtar kelime analizini bu şekilde yapabilirsiniz. Gireceğiniz her sektör için oldukça önemli bir analiz aracıdır. Bir butik sayfası açacaksınız diyelim. Burada pantolon, gözlük veya sadece şapka satmak istiyorsunuz. Önce sektörü bir incelemenizi tavsiye ediyorum. Şapkaya veya gözlüğe ne kadar rağbet var? Alışverişte en çok nelere ihtiyaç duyuyor?

Ücretsiz anahtar kelime analizi yapmak için Neil Patel nasıl kullanılır?

Neil Patel: Helping You Succeed Through Online Marketing! web sitesine girin. Aşağıdaki gibi bir sayfa karşınıza açılacaktır.

English / United States yazan bölümdeki ibareye tıklayıp buradan Türkiye’yi seçin. Sol alandaki boşluğa da analiz yapmak istediğiniz kelimeyi yazın. Ben son dönemin popüler oyunlarından olan pubg için analiz yaptırmayı tercih ettim. Daha sonra search butonuna basarak listelenmesini bekleyin.

youtube-para-kazanma-anahtar-kelime-analizi
anahtar kelime analizi

Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Sol menüde bulunan Keyword Ideas butonuna tıklayın.

youtube-para-kazanma-anahtar-kelime-arastirmasi
youtube para kazanma anahtar kelime araştırması

Karşımıza pubg kelimesi ile ilgili en çok aratılan kelimelerin listesi gelecektir. Bunları VOL ibaresine tıklayarak en çoktan en aza şeklinde sıralayabilirsiniz.

youtube-para-kazanma-rehberi-anahtar-kelime
youtube para kazanma rehberi anahtar kelimeler

Sizde bu şekilde anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Bu ücretsiz iki aracı kullanarak anahtar kelimeleri ve alt kelimelerini iyice analiz edebilirsiniz.

Google arama konsolunun alt kısmında bulunan önerilen kelimeleri unutmayın!

Google gibi bir arama motorunda herhangi bir kelimeyi aradığınızda o kelimeye ait sonuçları size listeler. Listeyi aşağı doğru çektiğinizde hemen en altta önerilen kelimeleri görürsünüz.

Aratmasını yaptığınız kelimenin en yakın ve en çok aratılan uzun kuyruklu kelimeleri google size arama sonuçları sayfasının en atlında kısmında verir.

google anahtar kelime analizi
google anahtar kelime analizi

Youtube anahtar kelime planlayıcı, anahtar kelime belirleme, anahtar kelime bulma Türkçe, anahtar kelime planlayıcılar, en çok tıklanan anahtar kelimeler ve diğerleri benim yazacağım konu üzerine alakalı kelimelerdir.

Google bana bu kelimelerin de insanlar tarafından arandığını gösteriyor. O zaman ben bu kelimeleri kullanıp siteme hit çekebilirim demektir.

Tabii bunu sadece bir kez yapmıyoruz. Döngü şeklinde tekrarlıyoruz. Bulduğum kelimeleri tekrar aratıp, sonuç sayfasının en alt kısmına bakıyoruz.

Yani “anahtar kelime analizi” şeklinde aratma yaptığımda google’ın bana ilgili sonuçlar olarak sunduğu kelimeleri de aratıyorum ve o kelimelerin ilgili sonuçlarına da göz atıyorum.

Bu sefer de karşıma “anahtar kelime bulma aracı” – “anahtar kelime nasıl bulunur” gibi uzun kuyruklu kelimeler çıktı. Bunları da kelime havuzuma ekliyorum ve bulabildiğim kadar kelime bulana kadar bu döngüyü sürdürüyorum.

Sizde bu şekilde bir yöntem ile anahtar kelime analizi yapıp kendinize uygun kelimeleri bulabilirsiniz.

Diğer anahtar kelime analizi yapma araçları

Anahtar kelime araştırması için yukarı da verdiğim örneklerden ziyade büyük ve otoriter siteleri de kullanabilirsiniz.

Otoriter siteler

Mesela ekşi sözlükte bulunan arama kısmına ilgili anahtar kelimeyi yazdığınızda çıkan sonuçlara bakın. Buradan yola çıkarak kelimenin insanlar tarafından merak edilip, aranıp aranmadığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Otoriter forumlar

Bir diğer anahtar kelime bulma aracı ise forumlardır. Büyük forumlarda insanlar merak ettikleri veya google gibi arama motorlarında bulamadıklarını bulmak için konu açarlar. Yine bu forumların arama bölümlerini kullanarak anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Sonuç

Anahtar kelime bulmak için baya bir bilgiye yer verdim. Size çok zor ve meşakkatli bir iş gibi gelebilir. Alıştıkça ve uğraştıkça insanın yapası geliyor. Ayrıca anahtar kelime analizi yapmadan sitenizi hiç bir zaman tam anlamıyla büyütemezsiniz. Gereksiz konular üzerinde duracağınıza size fayda sağlayacak içerikler üretmiş olursunuz.

Anahtar kelimelerle alakalı sorularınızı yorum alanından sorabilirsiniz. En geç 1-2 saat içerisinde cevap verebilirim.