Adsense onay alma rehberinde size adsense onayını nasıl alabileceğinizi en ince ayrıntısına kadar anlatıyorum. Bu rehber sayesinde sizde adsense onayı alabileceksiniz. Adsense onayı almak için neler yapmanız gerektiğini, nelere dikkat etmenizi ve tüm ince detayları tek tek sıralıyorum.

Sizde adsense onayı almak istiyorsanız hazırladığım bu rehberi baştan aşağıya dikkatlice incelemeye devam edin. Şuana kadar 3 adet siteme adsense onayı almış birisi olarak, tüm tecrübelerime dayanarak bu yazıyı hazırlıyorum.

Adsense onayı almak için kesinlikle size en doğru ve net bilgileri paylaşıyorum. Adsense onayı alarak sizde web sitenizde google reklamlarını yayınlatıp para kazanabileceksiniz.

Adsense onaylatma, adsense ne zaman başvurmalıyım? adsense onayı nasıl alınır? gibi bir sürü soru ile karşılaşıyorum. Sizi temin ediyorum bu rehberdeki taktikleri yapıp adsense onayı almayan hiçbir site kalmayacak.

# Bkz: Google Adsense nedir? Ne işe yarar? Nasıl para kazanılır?

Adsense onay alma rehberi | Adsense onayı nasıl alınır?

Adsense onayı almak için neler yapmanız gerektiğini, hangi şartlara uymanızı tek tek sıralıyorum. Aşağıda vereceğim maddelere kesinlikle uymanız gerekiyor. Bunlar adsense onayı almak için olmazsa olmaz kurallar diyebiliriz. Adsense onayı alamıyorum diye kesinlikle kendinizi yiyip bitirmeyin, motivasyonunuzu düşürmeyin. Maddelere geçelim..

1- Adsense onay alma işlemini başarılı bir şekilde yapmak için Google Search Console kullanarak google kayıt olun

Adsense onayı almak için öncelikle web sitenizi google kayıt etmelisiniz. Google search console aracılığıyla web sitenizi google’a kayıt edin. Bunu yapmadığınız sürece adsense onayı alamazsınız. Kesinlikle ilk uygulamanız gereken en temel şartlardan biridir.

2- Google Analytics kullanın

Google Analytics yine google bünyesinde bulunan bir analiz aracıdır. Sitenizi bu platforma ekleyerek ziyaretçi bilgilerini gözlemleyebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerin hangi platformları kullanarak sitenizi ziyaret ettiği bilgisine ulaşabilirsiniz. Adsense başvurusu yapmadan önce sitenizi bu platforma kayıt etmeyi unutmayın.

3- Adsense onay alma işlemini başarılı bir şekilde yapmak için ”Hakkında” sayfanız mutlaka olmalı

Adsense onayı almak için sitenizde mutlaka ”hakkında” sayfası olmalıdır. Bunu oluşturmak çok zor değil. Hemen sizde siteniz için bir tane hakkında sayfası açıp bilgilerinizi yazın. Adsense onayı almak için bu kural olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

4- İletişim Sayfası olmazsa olmazlardandır

Google adsense başvurunuzun onaylanması için yine sitenizde bir ”iletişim” sayfasının olması çok önemlidir. Olmazsa olmazlardan biridir. İletişim formu olması şart değil ama iletişim sayfası oluşturup buraya ziyaretçilerinizin size nasıl ulaşacağına dair bir mail adresi eklemeniz gerekir.

5- Gizlilik Politikası mutlaka olmalı

Olmazsa olmazlarda sırada gizlilik politikası var. WordPress kullanıcıları için zaten gizlilik politikası oluşturmaları hususunda uyarı verir. Sitenizde gizlilik politikası olması oldukça önemlidir. Eğer adsense onayı almak istiyorsanız gizlilik politikası sayfası hemen oluşturun.

Eğer gizlilik politikası oluşturmassanız, 99% olasılıkla google adsense başvurunuzu kabul etmeyecektir. Çünkü google gizlilik politikasını işinizi ne kadar ciddiye aldığınızın göstergesi olarak kabul eder.

6- Makale sayısı

Bunun için belirli bir kriter yok. 5 makale ile alan da var, 50 makale ile alan da var.

Size tavsiyem ise, Adsense başvurunuzu yapmadan önce blogunuzda kaliteli ve tamamen özgün en az 500 kelimeden oluşan 20 içerik yayımlayın.

7- Makale kalitesi

Google adsense başvuru şartları arasında yer alan en önemli madde içeriklerinizin kalite seviyesidir.

Kopyala yapıştır yapmayıp, özgün, kaliteli, kullanıcı dostu, detaylı, okunma oranı ve etkileşim oranı yüksek içerikler yazın…

Tabii içeriklerinizin kalitesi kadar, hangi konularda oldukları da oldukça fazla önem arz ediyor çünkü, adsense bazı konulara tamamen kapısını kapatmış durumda.

Adsense Yasaklı İçerik Türleri: Telif haklarına aykırı içerikler (örnek: film siteleri), müstehcen içerikler, hack, casino, kumar, alkol, uyuşturucu, tüm yasadışı içerikler.

8- Dizayn ve tasarım

Gerçekten kaliteli içeriklere sahip olmanız, google adsense onaylatma için tek başına yeterli olmayabilir.

Adsense onayı almak için en az içeriğin kalitesi kadar blogunuzun tasarımıda büyük önem taşır.

Blogunuzun kullanıcı dostu, kolay navigasyona sahip olması ve profesyonel bir tasarıma sahip olmasına mutlaka özen gösterin.

9- Adsense dışında başka bir reklam olmasın

Google Adsense’e başvuru yapmadan önce eğer blogunuzda başka bir firmanın reklamı varsa, kaldırmanızda fayda var.

Çünkü blogunuzda başka bir firmanın reklamları olması, google adsense ekibi üzerinde kötü bir izlenime sebep olabilir.

10- Adsense onay alma işleminde diğer bilmeniz gerekenler;

  • Eğer birden çok blogunuz varsa, en iyi diye nitelendirdiğiniz blogunuz ile başvurun.
  • Adsense’e başvururken mutlaka gerçek kimliğiniz ve gerçek bilgilerinizle başvurun.
  • Telif hakkı olan resimleri kullanmayın. Kullansanız bile mutlaka kaynağını belirtin.
  • Adsense programına katılmak için mutlaka 18 yaşınızın üzerinde olmanız gerekli.
  • Blogunuza paralı trafik sağladıktan sonra Adsense’e başvurmayın.

Adsense onay alma rehberinde size gerekli tüm bilgileri aktardım. Bu işlemle ilgili sorularınızı yorum alanından sorabilirsiniz. En geç 1-2 saat içerisinde cevaplıyorum.

Son olarak ayrıca, Adsense Şartlar ve Koşulları ve Adsense Program Politikaları‘nı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.