internetten satış yapmak için neler gerekir? internetten satış yapmak isteyenler için 10 püf noktasını açıklıyorum. E-ticaret kervanına sizde katılmak istiyor, internetten satış yaparak para kazanmak istiyorsanız bu yazımda aradığınız püf noktaları bulabileceksiniz. İster bir e-ticaret sitesi açarak bu işe başlayın, ister sosyal medya hesapları üzerinden. Bu size kalmış. Lakin şunu belirtmeliyim ki internet üzerinden satış yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. İnternetten satış yapmak, eğer ürününüz gerçekten popülerse oldukça kazançlı olacaktır.

Bu yazımda size internetten satış yapmak için neler gerekir? satış yapmak için ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Sizde satış yaparak para kazanmak istiyorsanız dikkatle yazılanları okumaya devam edin. Gerçekten işinize yarayacak bilgiler bulabileceksiniz.

internetten satış yapmak için en gerekli şey ÜRÜN’dür

internetten satis yapmak icin urun gerekli
internetten satış yapmak için ürün olması gerekir

# En temel madde, internetten satış yapmak için mutlaka bir ürününüz olmalıdır. Ürününüz yoksa neyi satış yapacaksınız? Öncelikle kendinize satabileceğiniz bir ürün bulmalısınız. Satabileceğiniz bir ürün bulduğunuz zaman bu ürünü nerelerde? nasıl? satabilirim arayışına girebilirsiniz.

# Ürün buldunuz ve bu ürünü satıp para kazanmak istiyorsunuz. Bunun için illa e-ticaret sitesi açmanıza gerek yok. E-ticaret sitesi biraz daha geniş kapsamlı düşünenler için uygundur. Fakat siz büyük bir firma olma hususuyla ilgilenemiyorsanız sosyal medya üzerinden satış yapabilirsiniz.

# Eğer sosyal medya üzerinden satış yapıp para kazanmak istiyorsanız size tavsiyem tek bir ürüne odaklanmanız çok daha etkili olur. Bu şekilde hem daha az yorulur hem de daha fazla kazanırsınız. Çeşit çok olduğu zaman külfette artacaktır.

# E-ticarete yeni gireceksiniz ilk etapta tek bir ürün ile başlayın. Daha sonra ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz.

internetten satış yaparak para kazanmak için kendinize bir yol haritası çizin

internetten satis yapmak icin yol haritasi
internetten satış yapmak için kendinize yol haritası belirleyin

Bir iş planınızın olması oldukça önemli. Bu şekilde çok daha düzenli bir çalışma şekliniz oluşacaktır.

# E-ticaret sitesi üzerinden internetten satış yaparak para kazanmak isteyenler için bazı tavsiyelerimiz var. E-ticaret sitenizi açtınız ürünlerinizde belli fakat anlık olarak işlem yapmayı denerseniz bu şekilde bir çalışma metodundan bir verim alamayabilirsiniz. Bu sebeple kampanya dönemleri, ürün fiyatlandırması, özel günler, stok takibi/kontrolü vb. tüm çalışmalarınız için bir iş planı oluşturmanız hem size kolaylık sağlayacak hem de e-ticaret sitenizi daha iyi bir performans ile yönetmenizi sağlayacaktır.

# Aynı şey sosyal medya ve diğer mecralar üzerinden satış yapacak olanlar içinde geçerlidir. Ürün fiyatlandırması, kampanya ve benzeri yenilikleri bir düzene sokmak size fayda sağlayacaktır.

internetten satış yapmak için belirli bir bütçenizin olması gerekir

online satis yapmak icin pazarlama sart
online satış için pazarlama yapılması gerekir

# İnternetten satış yapmak için belirli bir bütçeye sahip olmanız gerekir. Satış yapabilmeniz için de elinizde stok olması gerekir. E-ticaret sitesi açıp satış yapmak isteyenler daha fazla bütçe ayırmak zorundadırlar. Lakin tek bir ürün ile sosyal medya üzerinden satış yapacakların o kadar fazla bütçe ayırmasına gerek yok. Tabi bu satacakları ürüne göre de değişiklik gösterir.

# İnternetten satış yapmak için bir bütçe planlaması yapmanız gerekli diyebiliriz. Hazır bir altyapımı kullanacaksınız yoksa farklı bir yöntem mi deneyeceksiniz, reklam çalışmaları için ne kadarlık bir harcama düşünüyorsunuz, ek olarak ürün, ödeme, kargo ve tedarikçi tarafları da bütçe gerektiren unsurlar arasında yer almaktadır. E-ticaret için ayıracağınız bütçeyi belirlemeniz çalışmalarınızı kolaylaştıracaktır.

Ürün pazarlama planlaması yapmak

urun pazarlama

E-ticaret sitenizi, marka ve ürünlerinizi internet üzerinden arayan kullanıcılara ulaştırmak için bir takım pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız vardır. Bunlar geleneksel yani offline pazarlama yöntemleri ki bunlar PR çalışmaları, outdoor çalışmaları, broşür vb. ve dijital yani online pazarlama ise Google Adwords, sosyal medya reklamları, içerik paylaşımı, e-posta pazarlama vb. çalışmaları olarak ayırabiliriz. Online ve offline reklam çalışmalarını bir arada yürüterek e-ticaret sitenizin bilinirliğini ve satışları arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmalar için ajans ya da bir uzman desteği alakarta ilerleyebilirsiniz.

E-ticaret sitesi mi? Sosyal medya mı?

e-ticaret sitesi mi instagram mi
e-ticaret sitesi mi? instagram mı?

İnternetten satış yapmak için belirli bir platformu kullanmanız gerekir. Yani insanlara ulaşmak için ya e-ticaret sitesi açacaksınız ya da sosyal medya veyahut farklı platformlar üzerinden yürüyeceksiniz.

E-ticaret sitesi açmak gerçekten zaman, bütçe, uğraş gerektiren bir olaydır. Ürün, reklam, kargo ve benzeri alanlara harcama yapılması gerekir. Öyle ben e-ticaret sitesi açtım tamam kazanırım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. E-ticaret sitenizin tanınması, arama motorlarında üst sıralara gelmesi belirli bir süre gerektirir.

E-ticaret sitesi açıp internetten satış yapmak istesem ne yapmam gerekir?

  • E-ticaret sitesi açmak için neler yapmanız gerektiğini tek tek sıralıyorum. Herhangi kod bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Yalnız bütçe burada devreye giriyor. Bütçenizin mutlaka olması gerekir.
  • Öncelikle e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekir. Bunun için marka hissi oluşturacak güzel bir isim belirlemelisiniz. Satacağınız ürüne göre bunu belirleyebilirsiniz. İnternette e-ticaret sitesi scriptleri satılmaktadır. Bunlara göz gezdirip örnek bir çalışma yaptırabilirsiniz. Buradan https://www.r10.net/script-satisi/ e-ticaret scripti satış konulara bakıp nasıl bir siteye sahip olunacağına dair fikir edinebilirsiniz.
  • Sitenizi açtıktan sonra satacağınız ürünlerin fiyatlarını belirleyip siteye görselleriyle birlikte eklemeniz gerekir.
  • Sitenizde her şeyi oturttuktan sonra reklam çalışması yapmalısınız. Google adwords, sosyal medya ve benzeri platformlarda reklam çalışmaları yaparak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.
  • E-ticaret sitesi öyle bir kişinin yapabileceği bir iş değildir. Bunun için ekibinizin olması gerekir. Müşterilerle 7/24 ilgilenecek teknik bir ekibin olması büyüme açısından önemlidir.

İnstagram veya farklı sosyal mecralarda satış yapabilirsiniz

Eğer şahıs olarak ek gelir niteliğinde satış yapıp para kazanmak istiyorsanız sosyal medya tam size göredir. Özellikle instagramdan satış yaparak para kazanmak oldukça popüler. Zaten sizinde karşınıza birçok butik tarzında instagram sayfaları çıkıyordur.

Genel itibariyle bu sayfalarda tek bir ürüne odaklanılıyor. Ayakkabı, gözlük, pantolon, saat, gömlek ve benzeri ürünlere ait sayfalar mevcut. Ayakkabıyı daha da ayrıştırıp sadece spor ayakkabı satışı bile yapabilirsiniz. Bu tarz butik sayfaları inanın oldukça iyi para kazanıyor.

İnternetten satış yapmak için tek yapmanız gereken bir ürün belirleyip ürüne ait sayfa açmak. Daha sonra instagramda bulunan popüler etiketleri kullanarak sayfanıza insanları çekmek olacak. Ürününüzün güzel fotoğraflarını yayınlayıp insanların dikkatini çekebilirsiniz. Yavaş yavaş büyüyüp bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz.