Hangi blog para kazandırır? En çok para kazanan bloglar hangileridir? Hangi blog konuları daha çok para kazanmamı sağlar? gibi sorularınızın net cevabını bu yazımda bulabileceksiniz. Size ne tür blog açmanız gerektiğine dair ipuçlarını belirteceğim. Blog yazarak para kazanmak isteyen herkes için nasıl bir yol izleyeceğine açıklık getiriyorum.

En çok para kazanan blogları listeleyerek bu blogların hangi kategoride olduğunu görebileceksiniz. Böylece en çok para kazanan bloglardan yola çıkarak sizde hangi tür blog açabileceğinize karar vermiş olacaksınız.

Hangi blog para kazandırır? Blogdan para kazanmak için ne yapmam gerekir?

Hangi blog para kazandırır? sorusuna yanıt olarak size önemli tavsiyelerde bulunuyorum. Bulunacağım tavsiyeleri uyguladığınızda sizde para kazanan bloglar arasında yerinizi alabilirsiniz.

Kişisel blog açarak para kazanabilirsiniz. Blog konunuz ne olursa olsun aşağıda paylaşacağım hususlara harfiyen dikkat ettiğiniz sürece kesinlikle para kazanmanız kaçınılmazdır.

Her alanda blog para kazandırır diyemem. Siz kişisel blog açıp yaşadıklarınızı veya bu tarz kişisel anılarınızı paylaşırsanız para kazanamazsınız. İnsanların blogunuzu ziyaret etmesi için onlara bilgi ve benzeri hususlarda bir şeyler sunmalısınız.

Blogdan para kazanmak için en can alıcı püf noktalarınız açıklıyorum. Aşağıda sıraladığım maddelere dikkat ederseniz sizde blogunuzdan para kazanabilirsiniz.

1- Öncelikle blog nasıl yazılır bunu öğrenin. Seo uyumlu, anahtar kelime odaklı makale yazmayı kesinlikle öğrenmelisiniz.

# Bkz: Blog nasıl yazılır? Blog yazıları nasıl yazılır? Örnek Blog Yazıları

2- Niş, blogunuzun gidişatı için oldukça önemlidir. Niş bir blog açmaya özen gösterin.

# Bkz: Niş Site Nedir? Niche Sektör Nasıl Bulunur? Tüm Ayrıntılarıyla!

3- Anahtar kelime analizi yapmasını bilin. Mesela google gibi arama motorlarında insanların aratabileceği tarzdan makaleler yazmaya özen gösterin.

Örneğin; Cuma mesajları arama motorlarında insanlar tarafından oldukça fazla aranır. Fakat bu tarz kelimeler otoriter siteler tarafından kullanıldığından rekabet oldukça fazladır. Siz rekabeti düşük ama aranma hacmi güzel kelimeler üzerine yazı yazmalısınız.

4- Alanınıza giren bir blog sitesi açın. İlgilenmediğiniz bir konuda blog açmak sizi çok fazla zorlar. Yazı yazmaya üşenirsiniz, sıkılırsınız. O yüzden siz sağlıkçıysanız sağlıkla ilgili bir blog açın. Hobiniz olan bir işi hedef alın.

5- Blog yazılarınız en az 300+ kelimeden oluşup kaliteli olmalıdır. Baştan savma yazılar yazıp para kazanmayı beklemeyin. Yazınız insanlara yarar sağlamalıdır.

En çok para kazandıran blog konuları nelerdir? Hangi blog para kazandırır?

Ekonomi ve Finans Konuları: Günümüzde internet üzerinde en fazla reklam veren şirketlerin başında finans ve ekonomi üzerine kurulu şirketler gelmektedir. Bu şirketler, blog sitelerine, haber sitelerine ve herhangi hiti yüksek siteye reklam verdiği gibi; en fazla ekonomi ve finans üzerine kurulu olan sitelere reklam vermektedir. Bu yönden bakıldığı zaman, ekonomi ve finans reklamları almak için, aynı konuda blog sitesi açmanız yararınıza olabilir. Özellikle bankaların kredi kartı veya ihtiyaç, ev, araba kredisi gibi konularında yazılan yazılardaki reklamların tıklama başı maliyeti ciddi anlamda yüksektir. Para kazandıran blog konuları sıralamamda bu başlık 1 numara diyebilirim. Ancak sektörün para kazandırması artıkça rekabeti de artacaktır bunu unutmayın.

Estetik, Sağlık ve Güzellik Konuları: İnsanlar her zaman estetik yaptırmayı, kendilerinde eksik gördükleri şeyleri tamamlamaları ve daha güzel görünmeleri için gerekli olan hizmetleri almayı istemeleri sayesinde, estetik ve sağlık konuları oldukça popülerdir. Estetik uzmanları ve firmaları, güzellik salonları ve şirketleri ve sağlık üzerine kurulu olan şirketler, reklam konusunda bloglara yüksek miktarda para vermektedir. Bu konularda sahip olacağınız ve hiti yüksek olan bir blog sitesiyle birlikte, yoğun reklam ağını yakalayabilirsiniz. Sağlık konusunda insanlar ciddi paraları ödemekten kaçınmayacağı için bu sektördeki firmalarda aramalarda çıkmak için size ciddi paralar ödeyebilirler. Para kazandıran blog konuları sıralamamda sağlık sektörü 2. sırada diyebilirim.

Teknoloji Konuları: Teknoloji konuları artık çöp sitelerle dolup taşmış olsa da; kaliteli ve hiti yüksek bir siteye sahipseniz, yeni Türk yapımı mobil oyunlar, mobil cihazlar ve daha fazlasını sitenizde yayınlamanız için sizlere yüksek tutarlı ödemeler teklif edilebilir. Ayrıca teknoloji sitelerindeki reklam sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Para kazandıran blog konuları sıralamamızda teknoloji 3. sırada yer alıyor. Bu sektörün güzel tarafı yazılacak konu sayısının fazlalığı, diğerleri gibi size kısıtlı bir konu aralığı vermiyor aslında.

Konu buldum ama para kazandırıp kazandırmayacağını nasıl anlayacağım?

Blogun para kazandırmasını istiyorsanız anahtar kelime analizi yapmayı öğrenmelisiniz. Google bu iş için biçilmiş kaftandır. Çünkü insanlar her bilgiyi google üzerinden aramaktadır. Google Adwords sayesinde sizde googleda aratılan kelimelerin ne kadar arandığını kaç tl para kazandırdığını hesap edebilirsiniz.

# Bkz: Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

Sizde anahtar kelime analizi yapmak istiyorsanız Niş Site Nedir? Niche Sektör Nasıl Bulunur? Tüm Ayrıntılarıyla! başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Peki en çok para kazanan bloglar hangileridir? Hangi blog para kazandırır?

En çok kazanan bloggerlar yukarıda bahsettiğimiz maddeleri eksiksiz bir şekilde uygulamaktadırlar. Tabi bunun yanında sabırlı ve disiplinli olmayı da katabiliriz. Blog siteleri ile ilk 1 yıl kazanç sağlayamazsınız. Bu nedenle sabırlı olup düzenli bir şekilde içerik girmek burada devreye giriyor. İlk 1 yıldan sonra ise gerekli etkileşimi kurduğunuz zaman en çok kazanan bloggerlar dan birisi olmasınız daha muhtemeldir. Şimdi Türk Blog siteleri aylık ne kadar kazanıyor ona bakalım:

10-Teknoseyir.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 820,429

Aylık adsense geliri: 5042 $

Tr sıralaması: 643

9-Webtekno.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 5,254,666

Aylık adsense geliri: 32 bin 289 $

Tr sıralaması: 104

8-Bilgiustam.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 3,562,711

Aylık adsense geliri: 21 bin 893 $

Tr sıralaması: 163

7-Webrazzi.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 1,752,303

Aylık adsense geliri: 10 bin 763 $

Tr sıralaması: 319

6-Ofpof.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 5,861,933

Aylık adsense geliri: 36 bin 22 $

Tr sıralaması: 75

5-shiftdelete.net

Aylık ziyaretçi sayısı: 8,575,666

Aylık adsense geliri: 60 bin 505 $

Tr sıralaması: 51

4-Yemek.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 918,777

Aylık adsense geliri: 5 bin 646 $

Tr sıralaması: 560

3-Donanimhaber.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 20,857,698

Aylık adsense geliri: 128 bin 167 $

Tr sıralaması: 28

2-Kizlarsoruyor.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 22,637,785

Aylık adsense geliri: 139 bin 103 $

Tr sıralaması: 26

1-Onedio.com

Aylık ziyaretçi sayısı: 108,151,909

Aylık adsense geliri: 664 bin 592 $

Tr sıralaması: 4