En iyi wordpress eklentileri listesinde seo, hız, güvenlik ve benzeri alanlarda kendini kanıtlamış ücretsiz eklentilere yer veriyorum. Blog veya web sitenizde kullanmanız gereken en önemli eklentilerden bahsedeceğim. Bu eklentiler sayesinde sitenizi uzun yıllar boyunca kullanabileceksiniz.

WordPress altyapısına sahip internet sitesi olanlar için doping etkisi yaratacak eklentilere yer veriyorum. Bu eklentiler bana göre her wordpress sitesinde bulunması gereken önemli eklentilerdir.

Kendi blogumda da aşağıda paylaşacağım eklentileri kullanıyorum.

En iyi wordpress eklentileri hangi özellikleri barındırıyor? Siteye nasıl doping etkisi yaratacak?

WordPress açık kaynak kodlu bir cms sistemidir ve dünya genelinde en çok kullanılan cms sistemlerinden biridir. İnsanlar wordpress kullanarak kendilerine ait internet siteleri oluşturuyorlar. Kurumsal, e-ticaret ve blog tarzı başta olmak üzere birçok web sitesi wordpress ile oluşturulabiliyor.

WordPressin bu kadar fazla kullanılmasının sebebi ise açık kaynak kodlu, Türkçe, basit, hızlı ve güvenli olmasıdır.

Sade haliyle çok fazla kapsamlı özelliklere sahip olmasa da eklentilerle bu açığı kapatmak mümkündür.

# Bkz: Blogdan Nasıl Para Kazanılır? Blog Yazarak Para Kazanmak

En iyi wordpress eklentileri başlığı altında her blog sahibinin kullanması gereken eklentilere yer vermek istedim.

Bu eklentilerin sitenize nasıl doping etkisi yaratacak olduğuna dair açıklamayı bir eklenti üzerinden örnek vererek anlatayım.

Örneğin; Yoast SEO eklentisi oldukça fazla kullanılan eklentilerden biridir.

Bu eklenti sayesinde arama motoru optimizasyonu yapmak bir hayli kolaylaşıyor. İçerisinde barındırdığı özellikler sayesinde sitenizin ayarlarını nasıl yapmanız gerektiğine dair yönlendirmeler yapıyor.

en iyi wordpress eklentileri yoast seo
en iyi wordpress eklentileri yoast seo

Ayrıca arama motorlarına uygun bir şekilde nasıl makale yazacağınıza dair size uyarıda bulunmaktadır.

En basit örneğiyle bir yazı yazdığınızda eğer yazınız yeterli kelime sayısına sahip değilse size yazınızı en az 300+ kelimelik yazmanız hususunda hatırlatmada bulunmaktadır.

Buda arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemli etkenlerden biridir.

Aşağıda vereceğim eklentileri incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

WordPress eklentileri listesi

1-Akismet Anti-Spam

WordPress eklentileri sitenizin daha kullanışlı, güvenli ve kullanıcı dostu yapabilmeniz için hazırlanmış ek yazılımlardır. Akismet eklentisi de spam yorumlara karşı internet sitenizi koruyan bir yazılımdır.

# Bkz: Ücretsiz WordPress Hosting | Bedava + Reklamsız

Spam olabilecek tüm yorumları engelleyip “Yorumlar -> İstenmeyen” bölümünde listelemektedir. Bu bölümde %99 spam yorumlar bulunur. Tabi bazen Türk kullanıcıların yaptığı ama çok fazla deneme gerçekleştirdikleri için istenmeyen bölümüne düşen yorumlarda olabiliyor.

2-LiteSpeed Cache

WordPress için LiteSpeed Cache Eklentisi sayfalarınızı LiteSpeed Web Sunucusu tarafından önbelleğe alınması için görev almaktadır. WordPress sitenizi hızlandırarak her sayfanın yüklenmesi için harcanan süreyi kısaltmaktadır.

WordPress için LiteSpeed önbellek eklentisi doğrudan LiteSpeed Web Sunucusu’na kurulmuş LSCache teknolojisinden yararlandığından yükü önemli ölçüde azaltır ve normalde PHP tabanlı önbelleğe alma eklentilerinden daha etkilidir.

LiteSpeed tarafından sunulan LSCache teknolojisi sayesinde diğer önbellek eklentilerinin aksine oluşturulan önbellek dosyaları sitenizin altında yer almaz. Bu özellik sayesinde diğer eklentilere nazaran daha hızlı açılış süreleri elde edebilirsiniz.

LiteSpeed Cache kurulumunu yapabilmeniz için kullanmakta olduğunuz barındırma hizmetinizin belirli şartları sağladığından emnin olmalısınız. Kuruluma geçmeden önce bunları bir kontrol edin:

  • Sunucunuzda LSCache modülünü içerdiğinden emin olun.
  • Sunucu önbellekleme etkin olacak şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Sunucu yöneticisiyseniz burayı tıklayın. Aksi takdirde, sunucu yöneticisinin sunucu için önbellek klasörünü yapılandırmasını isteyin.

Şuan aktif olarak LiteSpeed Cache destekleyen ve önerdiğimiz bazı hosting firmalar:

  • Güzel hosting
  • Turhost
  • Veridyen

3-Really Simple SSL

Secure Sockets Layer (SSL) teknolojisi bir websitesi ile internet tarayıcısı arasında güvenli bir bağlantı oluşturur. SSL kullanan websitelerinin ‘sertifikası’ vardır ve bu sertifika özel bilgilerin transfer esnasında güvende olduğuna işaret eder.

Bu sertifikaları kullanan çoğu web sitesini gördüğünüzde tanırsınız, çoğu internet tarayıcısı bu sitelerin yanında yeşil renkli bir kilit sembolü gösterir:

yesil kilit isareti
yeşil kilit işareti

Bu eklenti WordPress HTTPS ayarlarını basit bir şekilde yerine getirmenizi sağlar. Bu şekilde sitenizin tüm adresleri güvenli bağlantı şeklinde gözükür.

4-Redirection

WordPress redirection eklentisi, .htaccess dosyanıza ihtiyaç duymadan tamamen wordpress içerisinde çalışan bir eklentidir. Hem 301 yönlendirmesi yapmamıza olanak sağlar hemde 404 hatalarını bizlere rapor olarak sunar.

5-WP External Links

Harici linkler Seo açısından önemlidir. Fakat bazı harici linklerin no-follow etiketini alması gerekir. Site içi linkleme kadar site dışı linkleme içinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bloğunuzdaki her link için manuel olarak düzenleme yapmak oldukça fazla vakit alacaktır. Bunu sizin yerinize yapan bir eklenti olsa daha iyi olmaz mı?

Eklentinin en güzel özelliklerinden birisi ise hiçbir şekilde yazının içerisinde var olan linkleri değiştirmiyor. Tüm değişiklikler eklenti database içerisinde kaydedildiğinden, eklentiyi kaldırsanız bile linkleriniz yine eskisi gibi kalıyor.

6-Accelerated Mobile Pages (AMP)

Google Accelerated Mobile Pages (AMP) mobil cihazlarda daha iyi gözükmesi için web sayfalarınızın hızlı, akıcı ve yalın versiyonlarını oluşturmanıza yardımcı olan açık kaynak bir library’dir. AMP, mevcut platformlar ve framework’ler üzerinde oluşturulur ve oldukça kullanıcı dostudur. Artı olarak, WordPress ile tamamen uyumludur.

Google AMP’yi özetlemek gerekirse, AMP HTML kullanılarak sitenizin kopyalarını oluşturmanıza olanak tanır. Bu süreç, web sitenizin yavaş çalışmasına sebep olan öğeleri (JavaScript, üçüncü parti scriptler vs gibi) ortadan kaldırır. Ardından Google sitenizi daha da sade hale getirerek yüklenme hızını muazzam derecede arttırır.

En iyi wordpress eklentileri listesi burada sona eriyor. Eğer sizinde kullanıp yararlı gördüğünüz eklentiler varsa yorum alanından belirtebilirsiniz.