Blogdan nasıl para kazanılır? Blog yazarak para kazanmak için neler yapılmalıdır? En çok para kazanan bloglar hangileridir? Hangi blog para kazandırır? Tüm bu suallerin hepsine bu yazımda detaylı bir şekilde yer veriyorum. Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınıza dair aklınızda bir fikir yoksa kesinlikle yazımı pür dikkat okumanızı tavsiye ediyorum.

Neden mi? Çünkü yıllardır blog ve web siteleri ile uğraşıyorum. Bu konuda edindiğim bilgi birikimi ve tecrübe ile insanlara yol göstermeyi seviyorum. Bu işi hem kazanç elde etmek hem de hobi olarak yapıyorum. İşimi seviyorum, önemsiyorum.

Ben kazanıyor muyum? Evet blog yazarak bende kazanıyorum. Herkes bu işi yaparak kazanabilir. Bu işin püf noktalarını, detaylarını size anlatacağım. Tek yapmanız gereken bu adımları uygulayıp sabırla beklemek olacak.

Blogdan nasıl para kazanılır? Para kazanmak için ne yapmak gerekir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Blog yazarak para kazanmak için sabırlı olacaksınız. Sabırlı ve kararlı değilseniz bu işe hiç girmeyin. Bakın bu konuda çok ciddi bir uyarı veriyorum. Yarı yolda bırakacaksanız zamanınızı boşa harcamayın.

Çünkü blogdan para kazanmak için zaman gerekir. Google gibi arama motorlarının blogunuzu tanıması, indexlemesi vesaire bunlar zaman gerektiren işlerdir.

Yeni açılan bir blog sitesinin google gözünde büyümesi için özgün ve düzenli makaleler yazılması gerekir.

İşin mantığı şudur. Yüksek fiyatlı, değerli anahtar kelimeler bulunup, bu anahtar kelime ile ilgili blog açılır. Benim blogum buna bir örnektir. Bu yöntemin adına çoğu webmaster niş site veya niche blog diyor.

# Bkz: Niş Site Nedir? Niche Sektör Nasıl Bulunur? Tüm Ayrıntılarıyla!

Sonra bu anahtar kelimeler ile ilgili özgün ve en az 500+ kelimelik makaleler yazılır. Her gün en az 1 adet özgün makale bloga eklenmelidir. Bu blogun gidişatı için çok önemlidir. Her gün mutlaka en az 500+ kelimelik 1 makale girilmesi gerekir. Bunu kendinize vazgeçilmez kural olarak belirleyin.

# Bkz: Blog nasıl yazılır? Blog yazıları nasıl yazılır? Örnek Blog Yazıları

Bu işlemi 6-7 ay boyunca uyguladıktan sonra bana dua edeceksiniz. Çünkü artık sizde google reklamlarından para kazanmaya başlamış olacaksınız. Google adsense sayesinde sizde tahmini olarak her ay 200 TL kazanırsınız.

# Bkz: Google Adsense nedir? Ne işe yarar? Nasıl para kazanılır?

Sadece adsense üzerinden mi para kazanılıyor? Tabi ki hayır. Blog yazarak para kazanmanın birçok yöntemi var. Sadece google reklamlarından değil birçok alternatif yöntemle para kazanabilirsiniz. Şimdi bu yöntemler nelerdir onlara bakalım.

Blogdan nasıl para kazanılır? > 1- Blog yazarak para kazanmanızı sağlayan dev reklam platformu ”Google Adsense”

Blog yazarak para kazananların %80’i google adsenseyi kullanıyor. Google adsense hesabı açarak bu hesaptan aldığınız kodu blogunuza yerleştirirsiniz. Yerleştirdiğiniz kod sayesinde sitenizde google tarafından sunulan reklamlar gösterilmeye başlar. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu reklamlara tıkladığında veya gördüğünde sizin hesabınıza para depolanır.

Google adsense bünyesinde 200 TL ödeme eşiği bulunur. Ziyaretçilerin tıkladığı reklamlardan gelen para 200 TL’ye ulaştığında belirttiğiniz hesaba bu para yatar.

# Bkz: Google Adsense nedir? Ne işe yarar? Nasıl para kazanılır?

Her ay, devlette çalışıyormuşsunuz gibi paranız düzenli olarak belirttiğiniz bankanın hesabına yatırılır. Bu asla şaşmaz, aksamaz. Aynı memur gibi maaşınız hiç aksamaz diyebiliriz.

blogdan nasil para kazanilir? adsense kazanc ornegi
blogdan nasıl para kazanılır? adsense kazanç örneği

Yukarıda 5 blog sitesi ile adsenseden kazanılan miktarın örneğini görüyorsunuz. Son ödemesi 5.907 TL olan hesabın bakiyesinde 11.939 TL para bulunuyor.

blog yazarak para kazanmak adsense kazanc ornegi
blog yazarak para kazanmak, adsense kazanc ornegi

Buda farklı bir siteye ait kazanç örneğidir. 1 gün içerisinde 154 TL kazanç elde edilmiş. Bu miktarı aya vurduğunuzda 4.620 TL yapmaktadır. Her ay kazançları değişiklik gösterebilir. Fakat asgari ücretin üstünde bir kazanç oldukça başarılıdır.

Nasıl para kazanılır? > 2- Tanıtım Yazısı

Blog yazarak para kazanmanın diğer bir yolu tanıtım yazısıdır. Tanıtım yazısı dediğimiz olayı gerçekleştirebilmeniz için blogunuzun belirli bir ziyaretçi sayısına ve otoriteye ulaşması gerekir. Buda yaklaşık 6-7 aylık bir süreçtir. Bu kesin bir zaman dilimi değildir ama 6-7 ay boyunca her gün 500+ kelimelik bir makale girerseniz tanıtım yazısından para kazanmanız kaçınılmaz olacaktır.

Ziyaretçi sayınız ve blogunuzun otoritesi ne kadar yüksek olursa tanıtım yazısı fiyatınızda o kadar artacaktır.

Tanıtım yazısı demek sitenizde başka firmaların veya sitelerin yazılarını paylaşıp dofollow link çıkışı yapmak demektir.

Bunun için webmaster forumlarında konu açarak sitenizin ziyaretçi sayısını, otoritesini ve benzeri bilgilerini içeren bir döküman hazırlayıp istediğiniz fiyatı belirtirsiniz. Müşteri eğer şartları kabul ederse size ödemeyi yapıp yazıyı teslim eder. Sizde yazıyı sitenizde paylaşırsınız.

Örneğin;

Site Yaşı: 1 Yıl

DA: 18

PA: 32

İçerik: %100 Özgün

Ücret: 40 TL

Yukarıda verdiğim örnek webmaster sitesi olan r10 ‘da açılmış bir konuya ait. Konuyu açan arkadaş blogunun özelliklerini yazıp tanıtım yazısı karşılığında 40 TL ücret istediğini belirtiyor. Sizde bu şekilde konular açarak tanıtım yazısından para kazanabilirsiniz.

Nasıl para kazanılır? > 3- Content Marketing

Content Marketing, yani içerik pazarlama yöntemiyle blogdan para kazanmak mümkün. Hatta tek bir ürün pazarlamayla bile yüzlerce lira kazanmanız mümkün.

Content Marketing yöntemi ile para kazanmak için blogunuzun ciddi bir trafiğe ve trafiği oluşturan ziyaretçilerinizinde sadık, sözünüzün geçtiği bir takipçi kitlesinden oluşması gerekmektedir. Bir nevi fenomenlik noktasında olmanız gerekir.

Markalar hedeflediği kitlelere bu fenomen niteliğinde bloglar aracılığıyla ulaşır. İçerik pazarlama sadece yazıdan oluşmayabilir, bazen video, bazense resimlerden oluşabilir.

Peki içerik pazarlama ile blogdan ne kadar para kazanılır? Şu kadarını söylemeliyim ki; tanıdığım bir makyaj blogunun tek bir ürün tanıtım videosundan 500 TL kazandığını biliyorum.

Blog yazarak asıl para kazanılır? > 4- Diğer blogdan para kazanma yöntemleri

Yukarıda bahsettiğim yöntemlere nazaran bu yöntemlerin daha az para kazandırma potansiyeline sahip oldukları için diğer yöntemler altında paylaşmayı tercih ettim.

Reklam Alanı Kiralamak: Blogunuzda belirlediğiniz alanları belirli bir ücret karşılığında kiralama ile blogdan para kazanmak mümkün.

Link Satışı: Blogunuzdan referans linki (backlink) almak isteyen kişilerin linklerini sitenizin en altında yada yan panelinde yayımlayarak blogdan gelir elde etmek mümkün.

# Bkz: Hangi Blog Para Kazandırır? En Çok Para Kazanan Bloglar Hangileridir?

Çekiliş Hediye: Burada direkt bir para kazanma söz konusu değil ama, sizin sektörünüzü ilgilendiren bir çok firma sizin blogunuz aracılığıyla reklam amaçlı hediyeler dağıtabilir. Siz blogunuz okuyucuları arasında bir çekiliş yaparsınız ve firma sizin belirlediğiniz isimlere hediyeleri gönderir.

Blogun Kendisini Satmak: Belirli bir süre bu işi yapabilir, her ay düzenli bir gelir sağlayabilir ve aynı zamanda bu işi bırakırken de blogunuzu satabilirsiniz.

Blogdan nasıl para kazanılır? sorusuna samimi ve net bir şekilde cevap vermeye çalıştım. Sizde yukarıdaki yöntemleri uygulayarak blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Konuyla ilgili herhangi bir soru ve öneriniz olduğunda yorum alanından belirtmekten çekinmeyin.